Elektrownia solarna — jaki zestaw wybrać?

Ogniwa fotowoltaiczne zadomowiły się w tysiącach polskich gospodarstw domowych. Inwestorzy z nieskrywanym entuzjazmem podchodzą do obiecywanych korzyści i proponowanych dofinansowań. Chcesz dołączyć do grona zadowolonych użytkowników? Poszukujesz oszczędności i bezpieczeństwa energetycznego w nadchodzących latach? Przeczytaj nasz poradnik o doborze komponentów do własnej elektrowni solarnej. Uzyskana tu wiedza ułatwi podejmowanie właściwych decyzji zakupowych i pozwoli maksymalizować korzyści inwestycyjne.

Z czego składa się zestaw solarny?

Zastanawiasz się, jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej? Do najważniejszych komponentów zestawu możemy zaliczyć:

  • panele solarne,
  • inwerter,
  • systemy mocowania do konstrukcji dachu,
  • liczniki,
  • okablowanie,
  • akumulatory (w przypadku elektrowni off-grid).

Zestawy fotowoltaiczne różnią się nie tylko zakresem mocowym, lecz również typem zastosowanych paneli. Obecnie większość prosumentów wybiera moduły monokrystaliczne, które udowodniły swoją wyższość pod względem wydajności, trwałości i odporności mechanicznej.

Sercem całego układu pozostaje inwerter. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego w ładunek zmienny (AC), jaki zasila wszystkie domowe urządzenia. Rolą falownika staje się także monitorowanie pracy elektrowni solarnej i sygnalizowanie błędów na dowolnym odcinku zestawu.

Elektrownia sieciowa czy off-grid — jaka jest różnica?

Wymieniając poszczególne komponenty systemu ogniw PV, powiedzieliśmy o opcjonalnych akumulatorach. Czy wiesz, w jaki sposób działają? Specjalistyczne moduły litowo-jonowe podłączone do inwertera hybrydowego umożliwiają magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii celem wykorzystania jej w okresie mniejszej efektywności paneli. Zestawy elektrowni solarnych wyposażone w baterie zewnętrzne są znane pod nazwą off-grid.

W Polsce wciąż dominują instalacje on-grid, czyli zintegrowane z siecią energetyczną. Jednak coraz częściej spotykamy inwestorów, którzy decydują się na montaż rozwiązania hybrydowego. Akumulacja wytworzonej energii pozwala uniezależnić się od dostawcy na wypadek awarii przesyłu w okresach niskiej wydajności ogniw słonecznych.

Kompletne zestawy fotowoltaiczne — co warto wiedzieć?

Rozważasz wady i zalety rozmaitych urządzeń? Zamierzasz skompletować własny zestaw elektrowni solarnej odpowiadający indywidualnym potrzebom? Zacznij od analizy poziomu autokonsumpcji rocznej. Uzyskane informacje posłużą do wyboru parametrów przyszłej instalacji i pozwolą uniknąć przewymiarowania (lub niedoszacowania).

Oto najważniejsze kryteria techniczne, jakie musisz uwzględnić przed zakupem:

  • moc znamionowa paneli fotowoltaicznych,
  • wydajność ogniw w długim terminie,
  • rodzaj inwertera,
  • sposób montażu (instalacja dachowa czy naziemna).

Elektrownia solarna jest inwestycją o długim horyzoncie czasowym. Właściwe przygotowanie teoretyczne i opracowanie indywidualnego projektu stanowią podstawy budowy skutecznego systemu, który zapewni wieloletnie oszczędności.

Poszukujesz sprawdzonych komponentów do przyszłej instalacji? Poznaj ofertę gotowych zestawów pod adresem www.logicpower.pl, dostosowanych do różnorodnych potrzeb inwestorów. Skontaktuj się z ekspertami sklepu LogicPower i uzyskaj fachową pomoc podczas selekcji optymalnych elementów składowych fotowoltaiki.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.