Możemy sobie nie zdawać sprawy, że architekturą nie są jedynie budynki czy mosty, ale również wiele mniejszych elementów, które nas otaczają. To właśnie one kształtują najbliższą nam przestrzeń, upiększają ją i czynią bardziej funkcjonalną. Przekonajmy się, czym jest dla nas mała architektura i jak ważną odgrywa rolę.
Czym jest mała architektura?
Możemy tak nazwać cały zbiór mniejszych elementów wkomponowaną w przestrzeń, na przykład miejską. Nie zwracamy na nią szczególnej uwagi, ale korzystamy z niej każdego dnia. Zaliczymy do niej ławki w parku, donice z kwiatami stojące wzdłuż drogi, kosze, stoły czy stojaki na rowery. Trudno sobie wyobrazić, by miało ich zabraknąć. Są to elementy pomagające w zadbaniu o czystość miasta, ułatwiające korzystanie z rowerów czy pozwalające na chwilę odpoczynku. Upiększają miasto lub wieś oraz angażują do aktywności fizycznej.
Artystyczna wizja
Ich funkcja praktyczna jest mocno skorelowana z estetycznymi aspektami. Dlatego kładziony jest nacisk, by części małej architektury stanowiły same w sobie wartość artystyczną. Z tego względu projektowanie przestrzeni to proces o charakterze plastyczno-technicznym. Najlepiej w krajobraz miejski wpisują się proste, geometryczne formy. Korespondują one często z estetyką zabudowy i stanowią ciekawy kontrast dla organicznych kształtów drzew i roślin. Dobrym przykładem mogą być donice betonowe kwadratowe, których symetryczny wygląd nie kłóci się z bujnością i kolorami kwiatów, a dodatkowo efektownie podkreśla obecność roślin ozdobnych w danym miejscu.
Funkcjonalny materiał – beton
Beton, jako materiał podstawowy dla małej architektury, niezmiennie od lat cieszy się dużym powodzeniem. Jest on praktyczny, nienarzucający się w swoich szarawych odcieniach, a przez to świetnie koresponduje z żywymi barwami otaczających go roślin, drzew i budynków. Beton można łatwo wkomponować praktycznie w każdą przestrzeń. Choć opatentowano go dopiero w XIX wieku, to został wynaleziony już w Asyrii i pod postacią przypominających go mieszanek był wykorzystywany od wieków w różnych cywilizacjach. Jego praktyczne zastosowanie jest w dalszym ciągu doceniane przez architektów i budowniczych, a jego wpływ na powszechność małej architektury jest nieoceniony.
Nie tylko dla miasta
Mała architektura, kojarzona z miejskim zagospodarowaniem terenu, nie jest przypisana tylko do tej przestrzeni. Świetnie sprawdzi się również w ogrodach – większych oraz mniejszych. Wyroby betonowe do ogrodu obejmują szeroki zbiór obiektów o różnej wielkości i przeznaczeniu. Donice, ławki, stoły i wiele innych elementów o znaczeniu funkcjonalnym bądź stricte estetycznym, będą stanowić idealne wykończenie każdego ogrodu. Dla lepszego dopasowania do indywidualnej przestrzeni można zamówić takie obiekty podłóg dostosowane do własnych wymagań i charakteru danego ogrodu.
Zagospodarowanie przestrzeni jest złożonym procesem. Drobne rzeczy decydują o klimacie danego miejsca, dlatego warto rozważyć betonowe elementy jako idealne wykończenie dla swojego ogrodu.