Dlaczego mała architektura miejska jest tak ważna?

Możemy sobie nie zdawać sprawy, że architekturą nie są jedynie budynki czy mosty, ale również wiele mniejszych elementów, które nas otaczają. To właśnie one kształtują najbliższą nam przestrzeń, upiększają ją i czynią bardziej funkcjonalną. Przekonajmy się, czym jest dla nas mała architektura i jak ważną odgrywa rolę.

Czym jest mała architektura?

Możemy tak nazwać cały zbiór mniejszych elementów wkomponowaną w przestrzeń, na przykład miejską. Nie zwracamy na nią szczególnej uwagi, ale korzystamy z niej każdego dnia. Zaliczymy do niej ławki w parku, donice z kwiatami stojące wzdłuż drogi, kosze, stoły czy stojaki na rowery. Trudno sobie wyobrazić, by miało ich zabraknąć. Są to elementy pomagające w zadbaniu o czystość miasta, ułatwiające korzystanie z rowerów czy pozwalające na chwilę odpoczynku. Upiększają miasto lub wieś oraz angażują do aktywności fizycznej.

Artystyczna wizja

Ich funkcja praktyczna jest mocno skorelowana z estetycznymi aspektami. Dlatego kładziony jest nacisk, by części małej architektury stanowiły same w sobie wartość artystyczną. Z tego względu projektowanie przestrzeni to proces o charakterze plastyczno-technicznym. Najlepiej w krajobraz miejski wpisują się proste, geometryczne formy. Korespondują one często z estetyką zabudowy i stanowią ciekawy kontrast dla organicznych kształtów drzew i roślin. Dobrym przykładem mogą być donice betonowe kwadratowe, których symetryczny wygląd nie kłóci się z bujnością i kolorami kwiatów, a dodatkowo efektownie podkreśla obecność roślin ozdobnych w danym miejscu.

Funkcjonalny materiał – beton

Beton, jako materiał podstawowy dla małej architektury, niezmiennie od lat cieszy się dużym powodzeniem. Jest on praktyczny, nienarzucający się w swoich szarawych odcieniach, a przez to świetnie koresponduje z żywymi barwami otaczających go roślin, drzew i budynków. Beton można łatwo wkomponować praktycznie w każdą przestrzeń. Choć opatentowano go dopiero w XIX wieku, to został wynaleziony już w Asyrii i pod postacią przypominających go mieszanek był wykorzystywany od wieków w różnych cywilizacjach. Jego praktyczne zastosowanie jest w dalszym ciągu doceniane przez architektów i budowniczych, a jego wpływ na powszechność małej architektury jest nieoceniony.

Nie tylko dla miasta

Mała architektura, kojarzona z miejskim zagospodarowaniem terenu, nie jest przypisana tylko do tej przestrzeni. Świetnie sprawdzi się również w ogrodach – większych oraz mniejszych. Wyroby betonowe do ogrodu obejmują szeroki zbiór obiektów o różnej wielkości i przeznaczeniu. Donice, ławki, stoły i wiele innych elementów o znaczeniu funkcjonalnym bądź stricte estetycznym, będą stanowić idealne wykończenie każdego ogrodu. Dla lepszego dopasowania do indywidualnej przestrzeni można zamówić takie obiekty podłóg dostosowane do własnych wymagań i charakteru danego ogrodu.

Zagospodarowanie przestrzeni jest złożonym procesem. Drobne rzeczy decydują o klimacie danego miejsca, dlatego warto rozważyć betonowe elementy jako idealne wykończenie dla swojego ogrodu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.