Czy warto zostać murarzem?

Praca murarza cieszy się dużym zainteresowaniem, a zapotrzebowanie na ten zawód stale rośnie. Takie czynności jak murowanie przegród z bloczków, cegieł czy pustaków wydaje się nam proste, ale jednak takie nie jest. W takiej pracy potrzebne są umiejętności techniczne, praktyczne, a także doświadczenie. Jakie wymagania musi spełniać osoba, aby zostać murarzem? Jakie obowiązki ma murarz?

Obowiązki murarza

Murarz ma za zadanie wznosić ściany zarówno nośne, jak i działowe, ale to nie jedyne jego obowiązki. Murarz może wykonać również takie elementy jak filary, schody, ściany elewacyjne, stropy czy inne części budynku. Wykorzystuje on różnorodne materiały, między innymi cegły ceramiczne i klinkierowe, pustaki i bloczki betonowe oraz kamienie. Murarz oprócz tworzenia nowych konstrukcji przeprowadza też różnego rodzaju wzmocnienia i naprawy. Pomimo że prace w większości wykonuje on ręcznie, nierzadko wykorzystuje się do tego celu odpowiednie narzędzia oraz urządzenia. Murarz stosuje więc również elektronarzędzia, narzędzia murarskie, jak i maszyny budowlane. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli naszym oczom ukarze się ogłoszenie pod tytułem „zatrudnię murarza”, możemy skontaktować się z pracodawcą i zapytać o szczegóły danej pracy.

Murarz powinien mieć na uwadze także przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ale i przepisy ochrony środowiska. Podczas wykonywanych prac istotny jest dobór właściwych środków ochrony indywidualnej, aby być bezpiecznym.

Zatrudnię murarza – czyli predyspozycje oraz wymagania do pracy

Oferta pracy dla murarza to ogłoszenie, którego wypatrują wszystkie osoby zajmujące się murarstwem. Jednak, aby pracować w tym zawodzie, dana osoba musi spełniać odpowiednie wymagania. Powinna m.in.:

– być odporna na zmienne warunki atmosferyczne,

– wykazywać gotowość na częstą zmianę miejsca zamieszkania,

– ukończyć szkołę o profilu budowlanym – szkoła branżowa, zasadnicza szkoła zawodowa lub kurs zawodowy dla dorosłych,

– nie posiadać przeciwwskazań do pracy na wysokościach,

– ma siłę fizyczną,

– mieć zaświadczenie lekarskie, które mówi o dobrym stanie zdrowia – słuch, wzrok.

Aby być zatrudnionym jako murarz, należy również mieć właściwe społeczne kompetencje. Taka osoba powinna też wykazywać odpowiedzialność za narzędzia i sprzęt mu powierzony. Murarz może pracować sam, ale także w grupach, składających się z kilku lub kilkunastu osób. Jeśli chodzi o czas pracy, to murarz zwykle pracuje w systemie jednozmianowym.

Zarobki murarza

Na rynku budowlanym stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych murarzy. „Zatrudnię murarza” to bardzo często pojawiające się ogłoszenie, szczególnie w Internecie. Pracodawcy szukają profesjonalnych pracowników, a portal dryg.pl jest najlepszym miejscem, gdzie można ich znaleźć. Wysokość wynagrodzenia murarza stale wzrasta – obecnie średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą  ponad 4 tysiące złotych.  Najczęściej zatrudnia murarza firma prywatna. Może on brać udział w budowach zarówno małych, lokalnych, jak i swoim zasięgiem obejmujących cały region, bądź miasto.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.