Czym różni się pompownia ścieków od tłoczni?

Przesyłanie ścieków nie w każdych warunkach terenowych może się odbywać za sprawą spływu grawitacyjnego. Na terenach, gdzie punkty powstawania zanieczyszczeń płynnych oraz ich odbioru znajdują się daleko od siebie, a także tam, gdzie ukształtowanie terenu nie daje możliwości wykorzystania różnicy poziomów, konieczne jest zastosowanie systemów ciśnieniowych wraz z ich nieodzownymi elementami, a więc odpowiednimi urządzeniami zbiornikowo-tłocznymi.

Rodzaje urządzeń zbiornikowo-tłocznych

Systemy kanalizacji ciśnieniowej mogą powstawać jako instalacje, w których cały transport odbywa się dzięki korzystaniu z wymuszających przepływ pomp, a także jako hybrydowe, łączące je z odcinkami o spływie grawitacyjnym w różnych miejscach sieci. W obu przypadkach do transportu zawiesiny trzeba jednak użyć odpowiedniego urządzenia zbiornikowo-tłocznego. W zależności od istniejących możliwości oraz uwarunkowań technicznych projektant może przewidzieć zastosowanie tłoczni albo przepompowni ścieków. Choć pełnią one niemal identyczną funkcję, ich budowa i działanie znacząco się różnią.

Tłocznia ścieków

Tłocznia ścieków pozwala na przekazywanie zawiesiny z rury dopływowej do tłocznej, po tym jak przejdzie ona przez specjalny separator, który pozwala na pozbywanie się tzw. skratek, czyli części stałych znajdujących się w nieczystościach. W tym przypadku ścieki na bieżąco napływają do zbiornika retencyjnego, a następnie przechodzą przez element filtrujący, którym może być np. krata, sito lub uchylna klapa. Cechą charakterystyczną będzie tu stosowanie pompy suchej, w której tylko element roboczy ma kontakt z nieczystościami. Ze względu na konieczność odseparowania armatury i wnętrza zbiornika ze ściekami instalacja jest umieszczana w specjalnej wentylowanej komorze, co ułatwia obsługę.

Pompownia ścieków

Pompownia ścieków ma prostszą konstrukcję, przez co wyróżnia się korzystniejszą ceną i mniejszym zapotrzebowaniem na wolne miejsce konieczne do zainstalowania systemu. Składa się z pojemnego zbiornika wykonanego z betonu lub tworzywa sztucznego, w którym montowana jest pompa zatapialna z wydajnym wirnikiem oraz rozdrabniaczem, który ułatwia przepływ ścieków i zapewnia brak problemów z zapychaniem się systemu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość automatyzacji bieżącej obsługi oraz niska awaryjność. Wadą okazuje się bardziej wymagająca konserwacja niż przy tłoczniach. Firmą, która specjalizuje się w dostarczaniu pompowni wyposażonych w hermetyczne pompy do pracy na mokro z serii Orka, jest INWAP. W jej ofercie znajdują się urządzenia, które mogą być wykorzystane jako przepompownie przydomowe, a także urządzenia sieciowe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.