Wybór urządzenia grzewczego a żywotność pieca

Wybierając piec centralnego ogrzewania na paliwo stałe, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym jest moc grzewcza, która powinna być dostosowana do wielkości ogrzewanej powierzchni. Drugi to klasa emisyjności, regulowana przez odpowiednie przepisy. Kolejnym jest koszt zakupu kotła. Warto jednak przyjrzeć się także deklarowanej przez producenta żywotności urządzenia. Sprawdźmy zatem, od czego zależy okres eksploatacji kotła CO?

Co wpływa na żywotność kotłów C.O?

Kotły centralnego ogrzewania, podobnie jak inne sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym zużywają się na skutek ich eksploatacji. Fakt, że producent udziela gwarancji na określony czas, nie znaczy jednak, że po tym okresie urządzenie zacznie się psuć i konieczna będzie jego naprawa lub wymiana. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakich materiałów kocioł został wykonany, sposobu jego użytkowania i konserwacji, a nawet rodzaju i gatunku paliwa, którym piec jest opalany.

Dlatego kupując kocioł, warto wybrać urządzenie od sprawdzonego producenta. Do takich z pewnością można zaliczyć firmę Dragon, która specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie i trwałych pieców centralnego ogrzewania o różnej mocy. W ofercie firmy znajdują się modele wykonane wyłącznie z wysokiej jakości stali kotłowej. Urządzenia te przy właściwym użytkowaniu, zgodnym z zaleceniami producenta, regularnej konserwacji i stosowaniu dobrego gatunku paliwa, mogą bezawaryjnie pracować nawet kilkanaście lat.

Jak można wydłużyć żywotność kotła C.O?

Trudno jest dokładnie wyliczyć żywotność pracy pieca centralnego ogrzewania, ponieważ ma na to wpływ bardzo wiele różnych czynników. Można jednak, przestrzegając kilku prostych zasad sprawić, że urządzenie posłuży nam dłużej. Po pierwsze warto kupić piec od sprawdzonego producenta. Po drugie trzeba dbać o kocioł pamiętając o jego regularnym czyszczeniu i okresowych przeglądach technicznych. Po trzecie stosowanie wysokiej jakości paliwa także wpływa na żywotność pieca.

Powyższe zasady dotyczą zarówno kotłów na pellet drzewny, jak i pieców na ekogroszek, wyposażonych w automatyczny podajnik opału. Sprawdzą się także przy innych modelach urządzeń grzewczych m.in. kotłach miałowych, czy uniwersalnych, w których można spalać kilka rodzajów paliwa. Równie istotną kwestią jest dostępność części zamiennych. W przypadku większości awarii wystarczy bowiem wymienić uszkodzony element, a urządzenie znowu będzie działało poprawnie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.