Czy domek letniskowy musi mieć szambo?

Posiadanie domku letniskowego gwarantuje spokojny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury. Ta przyjemność nie pozostaje jednak bezobsługowa i bezkosztowa. Chociaż wydatki eksploatacyjne nie powinny nam przesłonić zalet działki rekreacyjnej, zdecydowanie warto zapoznać się z nimi przed zakupem. Pewne niedogodności rodzi brak dostępu do kanalizacji miejskiej. Jak zatem rozwiązać kwestię odprowadzania ścieków? Czy musimy wybudować szambo? Co na ten temat mówią aktualne przepisy?

Szambo na działce letniskowej – co znajdziemy w przepisach budowlanych?

Regulacje prawne dla właścicieli działek rekreacyjnych pozostają dość jednoznaczne – szambo (lub przydomowa oczyszczalnia ścieków) musi być obecne na każdej działce z postawionym domkiem letniskowym. Nie ma tu znaczenia intensywność korzystania z nieruchomości letniskowej. Nawet jeśli na działce spędzamy zaledwie kilka dni w roku (czy jednak wówczas w ogóle opłaca się ją utrzymywać?), montaż szamba stanowi prawny obowiązek nałożony na właściciela. Instytucje gminne mogą domagać się udowodnienia tego faktu poprzez dostarczenie umowy o odbiór nieczystości lub rachunków potwierdzających wykonanie takiej czynności przez profesjonalną firmę.

Skoro nie uciekniemy od instalacji szamba przy domku letniskowym, jakie rozwiązanie okaże się najlepsze? Dla użytkowników okazjonalnych optymalnym wyjściem będzie zakup urządzenia bezodpływowego z jedną komorą. Należy jednak pamiętać, że za każdorazowy wywóz ścieków zapłacimy wówczas kilkaset złotych. Przydatnym dodatkiem okazuje się pompa do szamba, gwarantująca szybkie opróżnienie zbiornika. Pompa elektryczna gwarantuje wysoką wydajność i wygodę użytkowania. Jeśli nasza działka nie mieści się na terenie podmokłym, możemy rozważyć montaż szamba wielokomorowego, w którym zachodzi podział na ścieki płynne i stałe. Ścieki płynne podlegają oczyszczeniu przez drobnoustroje, a następnie mogą zostać odprowadzone do gruntu już jako woda.

Dobór wielkości szamba wynika z częstotliwości użytkowania domku letniskowego i wymyka się odgórnym schematom. Musimy przy tym pamiętać, że od pojemności przekraczającej 10 m3 mamy obowiązek wystąpienia o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy szamba przed uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia naraża na dotkliwe kary administracyjne.

Wspomnianą wcześniej alternatywą dla szamba pozostaje montaż oczyszczalni ścieków. Wstępny koszt takiego rozwiązania będzie kilkukrotnie większy niż w przypadku budowy betonowego szamba. Warto jednak uwzględnić długoterminowe wydatki. Opróżnianie szamba na działkach z domkiem letniskowym pochłania rocznie kwotę 2-3 tysięcy złotych. Już po kilku latach może się okazać, że inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków znacznie lepiej się opłaci.

Pompa do szamba dla właścicieli domków letniskowych

Zatapialna pompa do szamba to podstawowe wyposażenie działek letniskowych, wyposażonych w zbiorniki do gromadzenia nieczystości. Na tym niewielkim urządzeniu ciąży odpowiedzialność związana z odprowadzaniem ścieków do zewnętrznego zbiornika, dlatego pompa do szamba musi gwarantować wieloletnią bezawaryjność i prostotę działania. W sklepie internetowym Hypo znajdziesz kompletną ofertę pomp elektrycznych, różniących się wydajnością i dodatkowymi funkcjami. Pompa elektryczna to świetny wybór dla większości użytkowników, dający pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Wejdź na stronę https://sklephypo.pl/126-pompy-elektryczne, a uzyskasz szczegółowe informacje o modelach, które sprawdzą się na Twojej działce.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.