Adaptacja poddasza nieużytkowego – na jakie prace się przygotować?

Żeby powiększyć przestrzeń własnego domu, wiele osób decyduje się na zaadoptowanie poddasza nieużytkowego, tworząc z niego w pełni użytkowe miejsce do życia. Jeśli i my planujemy taką zmianę, warto, abyśmy dowiedzieli się na ten temat istotnych informacji, związanych zwłaszcza z kwestiami dotyczącymi izolacji.

Ocieplenie poddasza – dlaczego jest tak ważne?

Izolacja termiczna domu jednorodzinnego ma niebagatelne znaczenie pod kątem najważniejszych parametrów: termicznych, hydroizolacyjnych i akustycznych. Pod żadnym pozorem nie można o tym zapominać, bo wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą odbić się na komforcie mieszkania w takim miejscu, nie mówiąc już o wyższych rachunkach za ogrzewanie. Źle ocieplony dom to duże straty ciepła, więc tracimy podwójnie, zarówno gdy mowa o środkach pieniężnych, jak i przyjemnej temperaturze w domu. Jednym z ważniejszych zadań jest ocieplenie poddasza, zwłaszcza gdy zmieniamy jego charakter z nieużytkowego na użytkowe. Choć wcześniej nie była tam konieczna dodatkowa izolacja, to teraz po zmianach nie da się od tego odejść. To miejsce będzie teraz normalnie użytkowane, jak inne pomieszczenie, więc ważne, aby zapewnić tutaj doskonałe warunki do życia.

Adaptacja poddasza – jakie pomieszczenia można tu stworzyć?

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym to jeden z lepszych sposobów na to, by powiększyć jego powierzchnię użytkową. Żeby jednak przystosować tę powierzchnię to potrzeb bytowych, trzeba przeznaczyć na ten cel trochę środków, mieć dobry plan dotyczący aranżacji, nie mówiąc już o niezbędnych formalnościach (tego tematu akurat nie będziemy poruszać w tym wywodzie). Na poddaszu mogą powstawać różne pomieszczenia – przeważnie są to pokoje dla dzieci i sypialnie, choć niekiedy adaptuje się tak całe funkcjonalne mieszkania, na przykład dla drugiej rodziny. Oczywiście, wiele zależy od dostępnego miejsca. Niezależnie jednak od tego, co ma znaleźć się w tym miejscu, najważniejsze to postarać się o to, by stworzyć tu przytulny i ciepły kąt.

Jaki materiał na izolację?

Izolacje termiczne domu, w tym poddasza, to kluczowe zadanie dla każdego inwestora. Poszukując jednego z lepszych sposobów, by porządnie wykonać to zadanie, polecamy wykonanie ocieplenia z pianki poliuretanowej otwartokomórkowej. Zapewnia ona ogromną ilość zalet, począwszy od jakości materiału (o współczynniku przewodzenia ciepła 0,038 W/mK), przez trwałość materiału (minimum 15 lat utrzymuje doskonałe parametry izolacyjne), wagę materiału (ledwie 2 kg), aż po inne doskonałe parametry związane z przyczepnością materiału do podłoża, odprowadzaniem wilgoci z pomieszczeń czy szybkością prac. Niezwykle istotne jest to, że dzięki piance można skutecznie wyeliminować mostki termiczne.

Oczywiście, izolacja to właściwie najważniejsze zadanie, jakie należy wykonać, adaptując poddasze nieużytkowe, lecz trzeba też pamiętać o innych zadaniach, do których zaliczamy wykonanie podłóg, montaż okien, budowę nowych schodów, jeśli jest taka potrzeba. Dość duże nakłady finansowe związane też będą z pracami związanymi z podwyższeniem ścianki kolankowej i przebudową dachu (to konieczne w niektórych przypadkach).

Podsumowując, adaptacja poddasza nieużytkowego to bardzo dobry pomysł, do czego trzeba się jednak dobrze przygotować i dopasować odpowiedni rodzaj izolacji.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.