Pierwsze kroki w inwestowaniu na giełdzie

Pierwszym krokiem jaki trzeba zrobić po podjęciu decyzji o samodzielnym inwestowaniu na rynku kapitałowym jest wizyta w biurze maklerskim i założenie sobie konta maklerskiego. To za jego pośrednictwem będziemy mogli kupować akcje.

Założenie konta maklerskiego nie powinno nam zająć zbyt wiele czasu i być szczególnie uciążliwe, ale nim złożymy swój podpis pod dokumentami warto sprawdzić kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zapytać, czy wybrane przez nas biuro maklerskie ma licencję i działa pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. KNF to państwowa instytucja regulująca rynek – zajmuje się m.in. nadzorem nad działalnością banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz firm ubezpieczeniowych – dlatego warto skorzystać wyłącznie z usług takiego biura maklerskiego, które figuruje na liście tej instytucji. Zakładając konto maklerskie warto też sprawdzić, czy biuro ma licencję pozwalającą handlować nie tylko akcjami spółek notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale również na giełdach zagranicznych.

Wiedza, nie przeczucia

Samodzielne inwestowanie w akcje jest zajęciem ryzykownym. Oczywiście wiele zależy od tego, jak dobrze jesteśmy do tego przygotowani. Jeśli jesteśmy absolwentami studiów ekonomicznych, to można założyć, że posiadamy przynajmniej elementarną wiedzę na temat rynku kapitałowego, rządzących nim praw i zwyczajów, umiemy czytać i wyciągać trafne wnioski z raportów bieżących oraz finansowych. Szansa, że trafimy na rafę lub górę lodową, o którą nasza inwestycja się rozbije cały czas jest spora, ale jednak znacząco mniejsza niż osób pozbawionych tych umiejętności.

Doświadczenie uczy, że im większa wiedza, tym możliwość zderzenia z górą lodową – kosztowne zderzenie – mniejsza. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest przynajmniej na kilka miesięcy zagłębić się w odmętach Internetu i skorzystać ze zgromadzonych tam zasobów. Nietrudno znaleźć w Internecie materiały edukacyjne wyjaśniające najważniejsze pojęcia z zakresu rynku kapitałowego, dostępne są podcasty i analizy sytuacji na giełdzie, prognozy na najbliższą przyszłość. Zapoznając się z nimi dowiemy się jak zacząć inwestować skutecznie, bez większych wpadek.

Ryby trzeba łowić tam, gdzie one są

Dobrym rozwiązaniem na pierwsze kroki będzie inwestowanie w spółki powszechnie znane, funkcjonujące na rynku, który nie jest nam obcy i którego analizy są powszechnie dostępne. Wielu specjalistów radzi, aby przynajmniej na początku kupić akcje spółek, z których usług lub produktów codziennie korzystamy. Dotyczy to na przykład spółek branży spożywczej, których na GPW jest wiele.

Jedną zasadę warto przyjąć już na samym początku – inwestowanie nie jest handlowaniem akcjami, tym zajmują się traderzy, a nie inwestorzy. Inwestowanie jest kupowaniem wartości. Ludzie rozpoczynający swoją przygodę z rynkiem kapitałowym często mają tendencję do ciągłego zmieniania zawartości swojego portfela, reagowania na najmniejsze sygnały, sprzedawania akcji jednej spółki i kupowania innej. To błąd. Kosztowny. Najpierw starannie przemyślmy w co zamierzamy zainwestować, a później bądźmy konsekwentni!

Zmarły niedawno Charlie Munger, dyrektor Berkshire Hathaway, najbliższy współpracownik najsłynniejszego giełdowego inwestora Warrena Buffeta miał złotą zasadę, którą tak opisał: „Mam przyjaciela, który mówi, że pierwszą zasadą łowienia ryb jest łowienie tam, gdzie są ryby. Drugą zasadą wędkarstwa jest to, aby nigdy nie zapomnieć o pierwszej zasadzie”. Warto sobie tę zasadę przyswoić.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią profesjonalnej porady finansowej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.