Jak zapobiegać błyszczeniu się cery?

Błyszczenie się cery to problem, który często dotyka nastolatki. Najczęściej pojawia się ono w okolicach czoła, nosa i brody. Okazuje się jednak, że wiele z nas problem z błyszczącą się cerą może mieć nawet po zakończeniu okresu dojrzewania. Borykają się z nią przede wszystkim osoby, które mają cerę tłustą, czyli tą grubą, o ziemisto- żółtym odcieniu, z widocznymi porami i lepką w dotyku. Jak sobie poradzić z tą przypadłością cery tłustej?

Skąd się bierze błyszczenie się cery?

Błyszczenie się cery jest efektem nadmiernego wydzielania się sebum. Za nie odpowiadają natomiast m.in. uwarunkowania genetyczne, przemiana materii, działanie układu hormonalnego, ekspozycja na stres. Cera tłusta zawsze jednak będzie się delikatnie błyszczeć, a przez to wyglądać mniej estetycznie. Mniejsza atrakcyjność jej wyglądu to jednak niejedyny problem. Nadmiar sebum zwiększa ryzyko pojawiania się wyprysków bakteryjnych i przyciągania zanieczyszczeń. Na szczęście wiele marek kosmetycznych m.in. Clinique, proponuje specjalne serie kosmetyków do cery tłustej. Ich zadaniem jest przede wszystkim zmatowienie skóry.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji cery tłustej?

Cera tłusta potrzebuje wieloetapowej i systematycznej pielęgnacji, dobrymi kosmetykami. Warto sięgać po te przeznaczone specjalne do tego typu skóry, których składniki pozwalają na odżywienie cery, zmniejszenie łojotoku, ściągnięcie porów, oczyszczenie z nadmiaru sebum. W pielęgnacji warto jednak stosować nie tylko sam krem, ale i żel do mycia twarzy, sebum, tonik. Ważne jednak, aby preparaty te były beztłuszczowe, lekkie, nawilżające i nie zatykające porów. Takie właściwości mają m.in. beztłuszczowe kosmetyki Clinique, które nie zawierają wysuszającego skórę alkoholu. Osoby z cerą dojrzałą w ofercie marki znajdą natomiast beztłuszczowe kosmetyki z dodatkiem retinolu, który pomoże w zachowaniu na dłużej młodzieńczego wyglądu, będzie działał przeciwzmarszczkowo i lecząco na trądzik.

Jaki krem do cery świecącej wybrać?

Jednym z najważniejszych kosmetyków pielęgnacyjnych cery jest krem. Przy twarzy świecącej się, warto jego zakupowi poświęcić więcej czasu. Bardzo ważne jest, aby unikać kosmetyków ciężkich, tłustych, obciążających. Zamiast nich w kosmetyczce powinny pojawić się kremy beztłuszczowe, lekkie, o właściwościach nawilżających, szybko się wchłaniające i matujące. W ich składzie nie może być ani alkoholu, a ni drażniącego kwasu salicylowego. Substancje te bowiem mocno przesuszają cerę i powodują zwiększenie wydzielania się sebum.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.