Przed Tobą sprawa rozwodowa? Sprawdź, jak się przygotować

Rozwód jest jedną z najpoważniejszych decyzji w naszym życiu. Dlatego też powinien być starannie i rozsądnie zaplanowany. Rozprawy sądowe wygrywają osoby, które przedstawiają spójną, logiczną argumentację oraz potrafią zapanować nad emocjami. Aby to osiągnąć, należy odpowiednio przygotować się do sprawy rozwodowej. W tej sytuacji niezbędne mogą okazać się e-porady prawne.

Przyczyna rozpadu małżeństwa

Na początek, powinniśmy ustalić faktyczną przyczynę rozpadu małżeństwa. Najczęściej jest nią zdrada, problemy z alkoholem lub innego rodzaju uzależnienia, przemoc lub niedopasowanie charakterów. Może być też tak, że przyczyn będzie kilka.

Ponadto, bardzo ważne jest, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie, która strona ponosi winę za rozpad małżeństwa oraz czy przypadkiem sami nie przyczyniliśmy się do tego. Nawet takie wydawałoby się jednoznaczne okoliczności jak na przykład zdrada nie muszą wcale przesądzać o winie jednostronnej. Jest to niezwykle istotne pod względem opracowania odpowiedniej strategii procesowej.

Orzeczenie o winie

Wyrok w sprawie rozwodowej może zawierać orzeczenie określające, która strona ponosi winę za rozpad małżeństwa, ale nie musi. Pierwszy przypadek nazywamy rozwodem z orzeczeniem o winie, zaś drugi – bez orzekania o winie. Bardzo często jest tak, że małżonek, wobec którego złożyliśmy pozew o rozwód, będzie czuł się pokrzywdzony i będzie starał się o uzyskanie orzeczenia o naszej winie.

Należy także pamiętać, że nawet jeśli rozwód prowadzony jest z naszej inicjatywy i sami nie wnosimy w pozwie o uzyskanie orzeczenia o winie, to wcale nie oznacza, że sąd nie będzie orzekał o winie. Musimy być przygotowani na to, że nasz małżonek może domagać się takiego orzeczenia.

Skontaktuj się ze specjalistą od rozwodów

Niezwykle ważne jest, aby na wiele tygodni przed złożeniem pozwu skontaktować się z radcą prawnym lub adwokatem. Nawet jeśli jesteśmy zabiegani, jest na to rozwiązanie – e-porady prawne (sprawdź ofertę na stronie: https://lexsecure.pl/jak-dzialamy). Bez pomocy fachowego pełnomocnika niestety możemy sobie nie poradzić przed sądem. Nawet pomimo świetnego przygotowania merytorycznego, możemy „wyłożyć się” na braku znajomości zasad postępowania cywilnego.

Dokumenty do rozwodu

Kolejnym istotnym punktem przygotowań do rozprawy rozwodowej jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Przede wszystkim będzie nam potrzebny akt małżeństwa, który uzyskamy z urzędu stanu cywilnego, a także akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci. Dobrze jest również przygotować dokumenty poświadczające nasze dochody, a zwłaszcza deklarację podatkową PIT za ostatni rok. Warto mieć także dowody związane z kosztami utrzymania siebie i dzieci.

Warto skorzystać z e-porady prawnej

Rozwód to niezwykle ważna życiowa decyzja, dlatego też warto przeprowadzić go z należytą starannością i odpowiednio się do niego przygotować. Aby to osiągnąć, warto odpowiednio wcześniej zgłosić się po e-porady prawne udzielane przez ekspertów z dziedziny prawa rozwodowego.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.