Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. To również często inwestycja na całe życie, dlatego tak istotne jest, aby całkowicie spełniało ono oczekiwania kupującego. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie? Podpowiadamy.

Lokalizacja mieszkania

Podstawową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie własnego lokum, jest jego lokalizacja. Położenie nieruchomości oddziałuje nie tylko na jego wartość i atrakcyjność, ale ma też ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Upewnij się zatem, że nieopodal Twojego wymarzonego mieszkania znajduje się park, las albo innego rodzaju tereny zielone i rekreacyjne, które pozwolą Ci na spacer i wypoczynek po trudach tygodnia.

Na przykład, jeśli chodzi o mieszkania Kraków Podgórze, stolica Małopolski oferuje rewelacyjne tereny spacerowe i rekreacyjne. Nowa inwestycja Lokum Vista na Podgórzu Duchackim jest zlokalizowana w pobliżu takich atrakcyjnych obszarów zielonych jak Krzemionki, Park Bednarskiego czy Kopiec Krakusa. Bardzo istotna jest też bliskość sklepów i punktów usługowych, z których korzystasz najczęściej. Przedszkole, szkoła, przychodnia zdrowia i duży supermarket sprawią, że wszystkie najważniejsze sprawy załatwisz tak szybko, jak to możliwe.

Całkowity koszt lokalu

Zakup mieszkania to niemały wydatek, co sprawia, że wiele osób poszukujących własnego „M” kieruje się ceną. Jest ona bardzo ważna, ale nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru lokum. Pamiętaj też, że całkowity koszt nieruchomości nie jest równy kwocie określonej w umowie. Do tego dochodzą opłaty notarialne, podatek, a także koszty związane z wyposażeniem i wykończeniem lokalu. Przeanalizuj zatem starannie wszystkie wydatki związane z zakupem mieszkania i dopasuj je do swoich możliwości finansowych. Planując budżet, zawrzyj w nim kwotę, którą przeznaczysz na niezbędne opłaty, wykończenie mieszkania oraz nieprzewidziane wydatki.

Renoma i rzetelność firmy deweloperskiej

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, koniecznie weź pod uwagę dewelopera oferującego lokum. Przykładem niech będą Kraków nowe inwestycje – wyrastają one jak przysłowiowe grzyby po deszczu, ale tylko część z nich pochodzi od naprawdę polecanych, sprawdzonych deweloperów. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy firma, na którą się zdecydowałeś, jest godna zaufania. Upewnij się więc, zaglądając do księgi wieczystej, czy deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem. Sprawdź, czy otrzymał on pozwolenie na budowę na danym terenie.

Dowiedz się w Krajowym Rejestrze Sądowym i w Polskim Związku Firm Deweloperskich, czy firma nie znajduje się w stanie upadłości albo likwidacji. Rzetelne, godne zaufania firmy zazwyczaj przedstawiają stosowne dokumenty potwierdzające ich uczciwość w wymienionych kwestiach na życzenie klienta. Poszukaj ponadto opinii na temat danego dewelopera w Internecie. Nabywcy lokali z wcześniej wybudowanych osiedli często dzielą się swoim zdaniem na ich temat w sieci. W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy według internautów dany deweloper buduje zgodnie ze sztuką budowlaną, a stawiane przez niego nieruchomości są dobrym miejscem do życia dla kupujących.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.