Darmowa porada prawna – kiedy można z niej skorzystać?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, także takie, w których konieczna jest pomoc prawna. Niestety nie każdą osobę stać na odpłatną pomoc adwokata czy radcy prawnego. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Coraz więcej kancelarii prawnych świadczy bezpłatne porady prawne. Czym są i kiedy można z nich skorzystać?

Czym jest nieodpłatna pomoc prawna?

Program nieodpłatnej pomocy prawnej realizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach programu w całej Polsce ponad 1000 kancelarii służyć pomocą prawną zupełnie bezpłatnie.

Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

Darmowe porady prawne udzielane mogą być niemal każdej osobie. Mowa tu o osobach, które nie mają środków finansowych pozwalających na skorzystanie z pomocy prawnika w sposób komercyjny. Co ważne, aby skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, nie trzeba w żaden sposób udowadniać swojej trudnej sytuacji finansowej. Wymagane jest jedynie złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Gdzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Jak wspomniano, bezpłatne porady prawne udzielane są dziś przez ponad 1000 kancelarii prawnych w całej Polsce. Listę takich punktów znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Przykładowo mieszkańcowi Torunia bezpłatnej pomocy prawnej udzieli adwokat z Torunia. Oznacza to, że niemal nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem takiego punktu w swoim mieście. Co ważne, aby skorzystać z darmowej porady prawnej, nie zawsze trzeba udawać się do kancelarii osobiście. Wiele takich punktów udziela bezpłatnej pomocy także poprzez e-mail czy telefon. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych.

Jaki zakres obejmują nieodpłatne porady prawne?

Z darmowej porady prawnej skorzystać można w różnym zakresie. Przede wszystkim adwokat może poinformować o obowiązujących aktualnie przepisach prawa oraz wyjaśnić jak dany problem rozwiązać na gruncie obowiązujących przepisów. Poza tym pomoże w napisaniu pisma, wniosku czy prośby odnosząc się do aktualnych przepisów. Na pomoc adwokata w ramach bezpłatnej pomocy prawnej liczyć można także w przypadku konieczności ustanowienia pełnomocnika w sprawach, które na pewno zakończą się przed sądem. Co ważne, bezpłatne porady udzielane są w różnych obszarach prawa. Mowa tu choćby o prawie cywilnym, prawie pracy, prawie karnym, czy prawie administracyjnym.

Na koniec warto zaznaczyć jeszcze, kiedy z darmowej pomocny prawnej skorzystać nie można. Dotyczy to choćby napisania pisma w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym, które już się toczy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.