Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy kupnie działki budowlanej

Dokładnie sprawdź stan prawny danego terenu

Kredyt na zakup działki to poważna decyzja, która ceduje na nowego właściciela wieloletnie zobowiązanie finansowe, https://www.bancovo.pl/landing/kredyt-na-zakup-dzialki/. Dlatego też należy, jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej, zweryfikować stan prawny działki. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniego Sądu Rejonowego i złożyć wniosek o wypis z Księgi Wieczystej, w Wydziale Ksiąg Wieczystych. We wniosku należy podać dokładną lokalizację wybranej przez nas działki, która w późniejszym czasie będzie miejscem pod budowę domu. To jedyny sposób, w jaki ustalimy, czy dany teren nie jest już obciążony kredytowaniem czy służebnością.

Status działki, to kolejna istotna kwestia do sprawdzenia przy kupnie działki budowlanej

Kredyt na dom i działkę można zaciągnąć również na grunty orne, których klasa nie pozwala na ich zabudowę. W praktyce oznacza to, że kredyt na kupno działki i budowy domu, tak naprawdę pokrył nabycie gruntów, na których nigdy nie powstaną żadne zabudowania. Samo przekształcenie gruntów ornych w działkę budowlaną, to wyjątkowo żmudny proces, które często kończy się odrzuceniem wniosku. Zakup działki budowlanej wymusza konieczność ustalenia rodzaju zabudowy. Na niektórych działkach mogą powstać tylko domy jednorodzinne, na innych zaś te wolnostojące lub będące w zabudowie szeregowej.

Jakie dokumenty należy zgromadzić przy kupnie działki budowlanej?

W staraniach o kredyt na zakup działki, warto zacząć kompletować niezbędne dokumenty. Pierwszym jest odpis z Księgi Wieczystej. Kolejnym wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, który otrzymać można w lokalnym urzędzie gminy, zazwyczaj w wydziale Architektury, tudzież Urbanistyki i Planowania. Kupno działki budowlanej obliguje do tego, aby wszystkie dokumenty były potwierdzone urzędową pieczęcią.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.