Jak oszczędzić podczas zakupu maszyn rolniczych?

We współczesnych gospodarstwach rolnych maszyny rolnicze odgrywają kluczową rolę. To one umożliwiają wszelkie prace polowe. Są one jednak bardzo drogie, zatem decyzję o ich zakupie powinniśmy porządnie przemyśleć. Obecnie na rynku istnieją jednak różnorodne metody finansowania zakupu tego rodzaju urządzeń. Możesz zapoznać się z nimi dzięki lekturze poniższego artykułu.

Dotacje na zakup maszyn rolniczych

Jeżeli planujesz zakup maszyny rolniczej, powinieneś w pierwszej chwili dowiedzieć się więcej o dotacjach na tego rodzaju narzędzia. Istnieje co najmniej kilka programów, które mogą wzbudzić Twoje zainteresowanie:

  • premia dla młodych rolników – dedykowany jest on dla pracowników rolnych, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Muszą oni posiadać gospodarstwo o wielkości minimum jednego hektara. Wysokość dofinansowania w tym przypadku może wynieść nawet 150 tys. zł.;
  • modernizacja gospodarstw rolnych – pomoc w tej sytuacji to od 50 do 60% poniesionych kosztów;
  • restrukturyzacja małych gospodarstw – dedykowana jest ona gospodarstwom rozwijającym się. Wielkość dofinansowania to 60 tys. zł.;
  • inwestycje na obszarach NATURA 2000 – program skierowany jest do rolników posiadających użytki rolne na obszarach Natura 2000. Możesz liczyć na maksymalnie 200 tys. zł dotacji.

Kredyt oraz leasing maszyn rolniczych

To również bardzo popularne metody finansowania maszyn rolniczych. W przypadku kredytu, aby został Ci on udzielony, musisz być właścicielem gospodarstwa przez co najmniej sześć miesięcy. Zapoznaj się z wieloma ofertami banków, żeby wybrać tę najbardziej dla Ciebie opłacalną.

Leasing to z kolei forma wynajmu długoterminowego, która regulowana jest stosowną umową. W jej ramach otrzymujesz od firmy maszynę rolniczą, za którą co miesiąc płacisz stosowne raty. Możesz użytkować więc dane urządzenie, nie posiadając go na własność. Bardzo często po upływie kontraktu możliwy jest wykup danego urządzenia po bardzo atrakcyjnej cenie. Sprawia to, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności wśród właścicieli gospodarstw rolnych.

Jak oszczędzić podczas zakupu maszyn rolniczych? Podsumowanie

Sposobów na oszczędzanie podczas zakupu maszyn rolniczych jest co najmniej kilka. Świetnym rozwiązaniem może być np. skorzystanie z dotacji, które w niektórych przypadkach mogą nawet osiągnąć kwotę 200 000 zł. Innym bardzo ciekawym pomysłem jest np. wzięcie kredytu bądź skorzystanie z opcji tzw. wynajmu długoterminowego, czyli leasingu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.