Warto dbać o swoje zdrowie, dopóki się je ma. Regularne wykonywanie badań jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Wśród zalecanych badań znaleźć się może rezonans magnetyczny, nazywany w skrócie RM lub MRI. Czego należy spodziewać się po takim badaniu? Czy należy się go obawiać? Oto kilka najważniejszych informacji.
Magnetic resonance imaging
Rezonans magnetyczny to badanie, które należy do grupy nieinwazyjnych. Pozwala na to, aby „zajrzeć w głąb” ludzkiego organizmu, przedstawiając bardzo dokładny ich obraz. Rezonans magnetyczny jest bezbolesny i nieinwazyjny. To właśnie dzięki niemu można zobaczyć tkanki ludzkie we wszystkich płaszczyznach. Całe badanie może trwać od kilku minut do nawet godziny (lub nieco dłużej).
Rezonans vs. tomograf
Niekiedy bywa tak, że tomograf jest często mylony z rezonansem. Czym różnią się te dwa rodzaje badań? Otóż, rezonans magnetyczny Łódź nie wytwarza żadnego szkodliwego promieniowania, jakie mogłoby wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia człowieka. Co jednak nie oznacza, że tomografu nie można robić. Czasem jest to po prostu koniecznie, aby wykonać tego typu badanie. Zdecydowanie częściej wykonuje się jednak RM, ponieważ jest to badanie w pełni bezpieczne. Jeżeli ktoś jednak będzie robił je prywatnie, powinien zapoznać się z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść na ten cel.
Wskazania do wykonania MRI
Na tego typu badanie powinny zdecydować się osoby, które:
- mogą mieć do czynienia z chorobami ośrodkowego układu nerwowego (np. nowotwór mózgu, zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym, guzy rdzenia kręgowego),
- mają choroby tkanek miękkich (np. urazy stawów, mięśni, więzadeł),
- w schorzeniach w ramach klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy (np. nowotwory dróg rodnych u kobiet i gruczoły krokowego u mężczyzn).
Rezonans głowy i kręgosłupa
Wśród najczęściej wykonywanych rezonansów, jet ten odnoszący się do głowy. Mają z nim do czynienia m.in. pacjenci, którzy często uskarżają się na bóle głowy z niewiadomych przyczyn. Tego typu badanie pomaga m.in. w rozpoznaniu udarów mózgu. Chociaż nie tylko.
Następne na liście są badania odnośnie kręgosłupa. Wiele osób ma do czynienia z bólami właśnie na tym odcinku, dlatego koniecznością jest wykonanie RM, jakie ma na celu wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć stany zapalne, bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, guzy, przerzuty, itd.
Warto wykonać takie badanie, jakie jest koniecznością w wielu przypadkach, w celu wykonania dalszej diagnostyki podczas leczenia.