System ERP dla firm produkcyjnych – jak znaleźć idealne rozwiązanie?

ERP to skrót od Enterprise Resource Planning jest jednym z wariantów oprogramowania, które wykorzystywane jest w wielu przedsiębiorstwach. Wariant ten opracowany został z myślą o potrzebach podmiotów produkcyjnych, a wykorzystywany jest skutecznego planowania zasobów firmy. Jaki jest mechanizm działania i jaki system ERP wybrać do swojej firmy?

Jak działa system ERP?

System ERP jest rodzajem oprogramowania, które stworzone zostało po to, aby jeszcze skuteczniej zarządzać procesami w przedsiębiorstwie. W praktyce jest to model skupiający kilka modułów, które odpowiadają za obsługę poszczególnych działów firmy. Należy mieć świadomość, że pod pojęciem planowania zasobów rozumieć należy kontrolę oraz zarządzanie różnymi wariantami zasobów. Dlatego też w oprogramowaniu wyróżnione są poszczególne moduły, wspierające działy, jak finanse, produkcję, kadry, księgowość, zaopatrzenie itp.

Najważniejszą cechą systemu ERP jest to, że poszczególne moduły są ze sobą zintegrowane i pracują na wspólnej bazie danych. Jest to duże ułatwienie pozwalające na skuteczne planowanie działań firmy.

Główne filary systemu ERP w firmie

Systemy do zarządzania zasobami zazwyczaj opierają swoje działanie na czterech podstawowych filarach. Są to sprzedaż, produkcja, finanse i raportowanie oraz dział administracji i HR. Warto mieć świadomość, że systemy te są znacznie bardziej złożone, a w każdym z nich wyróżnić można kolejne, szczegółowe moduły, wspomagające realizację i zarządzanie kolejnymi zadaniami.

Zalety wynikające z wdrożenia ERP w firmie

Firmy decydują się na wdrożenie specjalistycznych rozwiązań oraz oprogramowania wspomagającego zarządzanie procesami, aby zoptymalizować funkcjonowanie swojego podmiotu. Oprogramowanie dla firm produkcyjnych od zorius.pl to sprawdzone rozwiązania, dzięki którym codzienna praca może być dużo sprawniejsza i lepiej zorganizowana.

Wśród największych zalet dedykowanego oprogramowania wymienić można:

  • lepszą kontrolę procesów, zachodzących w firmie;
  • zwiększenie efektywności działania firmy;
  • usprawnienie procesu decyzyjnego;
  • płynny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami;
  • poprawę standardów w procesie obsługi klienta;
  • stały dostęp do bieżących danych;
  • wsparcie rozwoju przedsiębiorstwa.

Wymienione atuty to tylko wybrane przykłady, ale korzyści wymienić zdecydowanie więcej.

Kiedy warto wdrożyć system ERP w firmie produkcyjnej?

Inwestycja w odpowiedni i skuteczny system ERP to wydatek, który się opłaca. Wiele firm zastanawia się czy warto, a jeśli tak – to kiedy jest właściwy moment na wybór systemu?

Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualna ocena sytuacji przedsiębiorstwa. Najczęściej rozważania dotyczące wdrożenia dedykowanego oprogramowania są konsekwencją nieprawidłowości zauważonych w działaniu firmy. Mogą to być: brak automatyzacji w obsłudze wielu procesów, co negatywnie wpływa na obieg dokumentacji, procesy decyzyjne itp., wzrastające koszty magazynowania, pojawiające się problemy z płynnością finansową, rozwój firmy czy wprowadzenie nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań.

Bardzo ważne jest, aby analizując korzyści i koszty podchodzić do tematu w sposób rzetelny i indywidualny, biorąc pod uwagę zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki. Wybierając odpowiedni system koniecznie sprawdzić trzeba, czy będzie on posiadał odpowiednie wsparcie oraz moduły, które rzeczywiście korzystnie wpłyną na organizację pracy w firmie produkcyjnej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.