Transport zwłok do Polski – na czym polega?

Odejście bliskiej osoby jest ogromną tragedią dla całej rodziny. Jeśli zmarły przebywał za granicą, sprawy dodatkowo się komplikują. Kiedy zależy nam na ceremonii pogrzebowej w rodzimym kraju, wówczas konieczny będzie transport zwłok do Polski. Na czym polegają wymogi prawne tego przedsięwzięcia? Jak w praktyce wygląda sprowadzenie zwłok do kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Transport zwłok zza granicy został prawnie uregulowany stosownymi ustawami i rozporządzeniami. Należy do nich Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 dotycząca cmentarzy i chowaniu zmarłych, oraz trzy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 i 7 grudnia 2001 roku, oraz 27 grudnia 2007 roku. W dużym skrócie dotyczą one zarówno postępowania ze zwłokami jak i szczątkami ludzkimi, wykazu chorób zakaźnych, wymagających szczególnego postępowania, a także zasad wydawania pozwoleń na przewóz zwłok.

Transport zwłok do kraju — jak go zorganizować?

W sytuacji sprowadzenia ciała zmarłego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu jego pochowania niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia. Pozwolenie na pochówek uzyskuje się od starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym ciało zmarłego ma spocząć. Koniecznym jest także uzyskanie zaświadczenia od polskiego konsula, który dopuszcza przewozu zwłok na teren Polski, a także zaświadczenia medycznego o braku wystąpienia choroby zakaźnej.

O tego rodzaju zaświadczenia i pozwolenia mają prawo ubiegać się osoby uprawnione, m.in. małżonek, krewni wstępni, zstępni i boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa oraz osoby dobrowolnie się do tego zobowiązujące.

Przewóz zwłok — kiedy sprowadzenie ciała jest niemożliwe?

Rozporządzenie dotyczące transportu zwłok wskazuje sytuacje, gdzie przewóz ciała staje się niedozwolony. Problemy pojawiają się, kiedy osoba zmarła, była dotknięta chorobą zakaźną. Kwestia transportu zwłok zza granicy staje pod znakiem zapytania w przypadku takich chorób jak cholera, wąglik, dur wysypkowy, żółta gorączka, dżuma, gorączka powrotna, trąd, wścieklizna, nosacizna, wirusowe gorączki krwotoczne, nagminne porażenie dziecięce (choroba polio). W takich sytuacjach pozwolenie na sprowadzenie zwłok wydawane jest po upływie dwóch lat.

Pojazd do transportu zwłok — wymagania

Równie istotną kwestią jest odpowiednio dobrany środek transportu do przewozu zwłok. Pojazd drogowy powinien:

  • posiadać specjalne oznaczenia wskazujące jego przeznaczenie
  • być wyposażony w miejsce dla kierowcy odizolowane od miejsca umieszczenia ciała lub szczątków zmarłego
  • posiadać specjalne zabezpieczenia unieruchamiające trumnę podczas transportu
  • wnętrze pojazdu powinno być wykonane z łatwo zmywalnych materiałów, odpornych na działanie środków dezynfekujących
  • być wyposażony w miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych i myjących oraz jednorazowych rękawic ochronnych

Aby środek transportu drogowego mógł być przeznaczony do transportowania zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać powyższe wymagania zarówno techniczne jak i sanitarne.

Skorzystanie z profesjonalnych usług firm zajmujących się sprowadzaniem zwłok okazuje się dobrym rozwiązaniem. Samodzielny transport zwłok wiąże się z wysokimi kosztami wynikającymi z dużych odległości. Bez względu na to czy potrzebny jest transport zwłok z Holandii czy transport zwłok z Anglii, powierzając to zadanie doświadczonej firmie transportowej zyskujesz pewność bezpiecznego sprowadzenia ciała zza granicy na teren Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio na miejsce pochówku.

[ Treść sponsorowana ]

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.