Gra w bilarda – poradnik dla początkujących

Bilard to znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu w gronie przyjaciół lub rodziny. Wcześniej jednak trzeba poznać jego zasady. Jak dobrze grać w bilard? Przeczytaj krótki poradnik dla początkujących.

Na czym polega gra w bilard?

Bilard to gra pochodząca z Francji, której początki sięgają aż XIII wieku. Gra jest najczęściej przeznaczona dla dwóch zawodników. Polega na uderzaniu kijem bil wykonanych ze specjalnego materiału na stole pokrytym suknem. Jej celem jest wbicie kul do otworów, zwanych łuzami. Istnieje kilka odmian gry, różniących się między sobą wymiarami stołu albo liczbą bil.

Sprzęt do gry w bilard

Zanim poznasz podstawowe zasady gry w bilard, dowiedz się, jaki sprzęt jest niezbędny do przeprowadzenia rozgrywek. Podstawowe wyposażenie to stół, kij bilardowy i bile. Kije różnią się między sobą materiałem wykonania, rozmiarem i wagą, co pozwala na wybór sprzętu dopasowanego do indywidualnych wymagań. Dobry kij nie może być ani za ciężki, ani za lekki. Stoły bilardowe różnią się w zależności od rodzaju gry. Zwykle mają kształt prostokąta, a stosunek ich boków wynosi 1 do 2. W klasycznej grze stół ma 6 łuz umiejscowionych na środku dłuższych boków i w rogach. Kule z tworzyw sztucznych o optymalnym ciężarze cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Jak grać w bilard?

Aby rozpocząć grę w bilard, najpierw musisz odpowiednio ułożyć bile w trójkącie, a samą ramę umieścić tak, by znajdująca się na szczycie bila znajdowała się w głównym, oznaczonym kropką punkcie stołu. Następnie usuń ramę i rozbij kulę, uderzając kijem w białą bilę. Przynajmniej jedna kolorowa bila powinna po uderzeniu wpaść do łuzy albo minimum cztery barwne kule muszą dotknąć bandy. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest ponowne ustawienie kul, chyba że przeciwnik zaakceptuje wykonane rozbicie.

Jeśli po rozbiciu do łuzy wpadła cała kula i połówka albo nie wpadła żadna kolorowa bila, mamy do czynienia z tzw. stołem otwartym. Zawodnicy nie mają przyporządkowanych kul i mogą wbić połówkę przy pomocy całej bili, w którą uderzyła biała, ewentualnie wbić całą bilę za pomocą połówki. Jeżeli jedna z kul wpadnie do otworu, następuje przyporządkowanie bil do graczy. Od tej chwili, grając naprzemiennie, muszą oni wbić do łuz przyporządkowane im kule. Jeśli im się uda, pozostaje im wbicie czarnej bili do wcześniej wskazanej łuzy. Kula wbita w prawidłowy sposób oznacza zwycięstwo zawodnika.

Zagraj w bilard w profesjonalnym klubie

Wiesz już, jakie są podstawowe zasady gry w bilard, możesz więc wybrać się z przyjaciółmi lub rodziną do odpowiedniego lokalu na kilka partyjek. Gdzie znaleźć najlepszy klub bilardowy Warszawa? Stolica oferuje sporo miejsc, w których zagrasz w bilard, ale tylko niektóre z nich są naprawdę profesjonalne. W klubach bilardowych 147 Break zlokalizowanych przy ulicy Zamienieckiej i Nowogrodzkiej czekają na Ciebie sale z profesjonalnym wyposażeniem dla amatorów i zawodowców.

Kilkadziesiąt stołów bilardowych sprawia, że z łatwością znajdziesz dla siebie miejsce do gry w bilard lub snookera nawet w piątkowy wieczór. Pub z bilardem 147 Break proponuje ponadto znakomite drinki, przekąski, piwo, kawę i inne napoje. Ogromnym atutem klubu jest zespół profesjonalnych instruktorów, którzy prowadzą zajęcia w ramach cyklicznej szkółki bilardowej bądź indywidualnych treningów. Pod okiem doświadczonych trenerów nauczysz się skutecznych technik gry.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.