Monitoring – element systemów zabezpieczeń

Monitoring to potoczna nazwa systemu zabezpieczeń o nazwie monitoring wizyjny. Oznacza to, że za pomocą wizji obserwujemy i nadzorujemy określony obiekt.

Monitoring stał się niezmiernie popularny i zyskuje na znaczeniu z biegiem czasu – większość budynków jest już w niego wyposażona. Systemy zabezpieczeń zyskują z roku na rok coraz większą popularność, a monitoring jest spośród nich liderem zdobywając około 70% całego rynku.

Główne elementy monitoringu to rejestrator monitoringu i kamery, oba te elementy postaram się trochę przybliżyć.

Rejestratory monitoringu

Rejestratory monitoringu to urządzenia nagrywające obraz z kamer telewizji przemysłowej, zarządzające nim i wyświetlające go na dostępnych urządzeniach. Dzięki rejestratorowi możemy oglądać obraz z kamer w czasie rzeczywistym lub odtwarzać zapis z dysku twardego.

Podgląd obrazu z kamer przy użyciu rejestratora może odbywać się w jednej z dwóch form:

  • Zdalnie poprzez Internet przy użyciu usadzenia pośredniczącego jak np. komputer, smartfon, tablet itp.
  • Lokalnie poprzez podłączenie do rejestratora za pomocą kabla np. HDMI monitora.

Rodzaje rejestratorów monitoringu

Obecnie na rynku istnieją dwa rodzaje rejestratorów monitoringu, są to rejestratory IP oraz rejestratory HD analogowe.

Rejestratory IP stosowane są do monitoringu IP, chodź w zasadzacie kamery IP mogą pracować bez niego poprzez umieszczenie wewnątrz nich karty pamięci SD. Mimo to profesjonalne systemy monitoringu IP są wyposażone w rejestratory.

Rejestratory HD analogowe są wykorzystywane w systemach HD opartych na technologii analogowej. W tym przypadku kamera nie może pracować samodzielnie i rejestrator jest wymagany w celu zapisu nagrań i odtwarzania ich. Rejestratory te zazwyczaj noszą dodatkową nazwę „5w1” co oznacza, że obsługują wszystkie rodzaje kamer HD analogowych czyli HD-CVI, HD-TVI, AHD, HD-SDI oraz standardowy przekaz analogowy.

Jaki dysk HDD do rejestratora monitoringu

Dysk twardy w rejestratorze monitoringu, a w zasadzie w całym systemie jest istotnym i niezbędnym elementem. To właśnie na nim zapisuje się obraz z kamer, a w przypadku jego awarii możemy utracić wszystkie dane.

Na zakupie dysku twardego nie proponuję oszczędzać i dobrze jest kupić urządzenie dedykowane do pracy w systemach zabezpieczeń. Dyski takie zazwyczaj noszą dopisek „ do pracy ciągłej”

Obecnie rejestratory większości producentów obsługują dyski o pojemności max 8TB jednak dla bezpieczeństwa lepiej użyć nieco mniej obszernego dysku jak np. 4TB, a gdy rejestrator nam daje taka możliwość zainstalować dwa mniejsze.

Doświadczenia wiemy, że mniejsze dyski rzadziej ulegają awariom co jest istotnym parametrem podczas ich zakupu.

Kamery monitoringu

Podobnie jak w przypadku rejestratorów dzielimy je na dwa rodzaje tj. IP oraz HD analogowe.

Największą różnicą pomiędzy kamerami HD analogowymi, a kamerami IP jest fakt, że kamery IP mogą pracować autonomicznie bez podłączania ich do rejestratora. Kamery analogowe natomiast nie posiadają takiej możliwości.

Montaż monitoringu

Montaż kamer w zasadzie nie jest jakoś niebywale trudny, przynajmniej w przypadku opcji HD analogowej. Monitoring IP wymaga nadawania adresów IP poszczególnym kamerom dlatego tez odradzamy samodzielną instalację. Niekiedy bywa, że montaż monitoringu lub montaż systemu alarmowego otrzymamy bezpłatnie przy zakupie sprzętu.

Niezależnie od rodzaju systemu zabezpieczeń warto znać przynajmniej jego podstawy działania i w ten sposób do instalacji wybrać najlepszych fachowców.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.