Czy warto zdobyć uprawnienia SEP w zawodzie elektryka?

Elektryk to zawód teraźniejszości, ale i przyszłości. Jest to bowiem fach niezwykle pożądany na rynku pracy i to na pewno się nie zmieni. Fachowcy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, mogą liczyć na stabilne zatrudnienie oraz wysokie zarobki. Warto jednak pamiętać, że – tak jak w każdym zawodzie – niezbędny jest rozwój. Dotyczy to zarówno elektryków rozpoczynających karierę, jak i tych, którzy chcą rozwinąć skrzydła. Jedną ze ścieżek rozwoju jest zdobycie uprawnień energetycznych SEP. W poniższym artykule podpowiemy, czy warto takie uprawnienia zdobyć i jak to zrobić.

Czym są uprawnienia SEP (G1, G2, G3)?

W ramach uprawnień SEP można wyróżnić:

  • G1 – uprawnienia elektryczne
  • G2 – uprawnienia cieplne
  • G3 – uprawnienia gazowe

Jako elektryk powinieneś skupić się szczególnie na uprawnieniach SEP G1, gdyż to właśnie te certyfikaty otworzą furtkę do kariery w branży elektrycznej i energetycznej. Aby zdobyć uprawnienie g1, musisz przejść szkolenie SEP G1.

Kurs obejmuje szereg zagadnień, dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających energię elektryczną. Są to zagadnienia związane z obsługą, konserwacją, remontem, montażem oraz kontrolą i pomiarami urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Program szkolenia jest dostosowany do aktualnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak zdobyć uprawnienia G1?

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na kurs. W tym celu należy znaleźć firmę, która oferuje kursy z zakresu SEP. Warto zwrócić uwagę, aby firma współpracowała z komisją kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wyznaczoną do egzaminowania w zakresie uprawnień energetycznych grup G1, G2, G3 (Eksploatacja i Dozór).

Do wyboru są dwa poziomy kursu:

  • Eksploatacja – jest to podstawowe uprawnienie, które pozwala na wykonywanie pracy w zakresie, określonym przez komisję egzaminacyjną.
  • Dozór – jest to wyższy poziom kursu, gdyż przeznaczony dla osób na stanowiskach kierowniczych, które nadzorują pracę innych, a także dla pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Z kursu mogą skorzystać również właściciele firmy. Po zdobyciu uprawnień dozoru w zakresie kontrolno-pomiarowym można przeprowadzać przeglądy techniczne, jak również podpisywać protokoły z badań.

Wszystko, co musisz zrobić, to zgłosić chęć przystąpienia do kursu. Organizator szkolenia na uprawnienia elektroenergetyczne działa na terenie całego kraju i jest w stanie przeprowadzić kurs już w ciągu 48 godzin od przyjęcia zgłoszenia. Po odbyciu szkolenia SEP, należy zdać egzamin ustny przed komisją kwalifikacyjną.

Czy warto zgłosić się na kurs SEP G1?

Kurs SEP G1 (a w efekcie zdobycie uprawnień w tym zakresie) niesie za sobą wiele korzyści:

  • Większa szansa na zatrudnienie – potencjalny pracodawca patrzy przychylniejszym okiem na pracownika, który inwestuje w rozwój zawodowy i ma stosowne uprawnienia. Jest to szczególnie ważne przy zatrudnieniu na stanowiskach związanych z obsługą, konserwacją, remontem, montażem, kontrolą i pomiarami urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Jako elektryk masz większy wybór i możesz postarać się o takie stanowisko, które będzie ci odpowiadać.
  • Wyższe kwalifikacje zawodowe – podnoszenie kwalifikacji jest wpisane w każdy zawód, jeśli aspirujemy do miana fachowca. Szkolenia SEP to idealny sposób na poszerzenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności z dziedziny obsługi i zabezpieczeń urządzeń, instalacji i krajowej sieci elektroenergetycznej.
  • Możliwość awansu zawodowego – wielu pracodawców wymaga uprawnień, aby awansować pracownika na wyższe stanowisko. Każdy ambitny pracownik powinien więc postarać się o odpowiednie uprawnienia, które są niezbędne podczas pracy w danej firmie na stanowiskach specjalistycznych czy kierowniczych.
  • Dbałość o bezpieczeństwo pracy – odbycie kursów SEP zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy, Dowiesz się bowiem, jak obsługiwać urządzenia i sieci elektroenergetyczne, a przy tym zapewnić sobie bezpieczeństwo.
  • Inwestycja w rozwój – kursy, szkolenia i nowe kompetencje to najlepsza inwestycja, która zawsze się zwraca. Ze zdobytych umiejętności, ale i formalnych uprawnień, będziesz mógł korzystać przez całe swoje życie zawodowe.

Podsumowując; zdobycie uprawnień G1 to ważny krok na ścieżce rozwoju zawodowego. Wystarczy zgłosić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się organizacją szkoleń, a potem zdać egzamin.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.