Drzwi drewniane dębowe – dlaczego warto je wybrać?

Drewniane drzwi są ponadczasowe, dlatego często goszczą we wnętrzach domów jednorodzinnych i mieszkań. Wykonuje się je z różnych rodzajów drewna, lecz od lat polecane są drzwi wykonane z drewna dębowego. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Właściwości drzwi dębowych

Drewno dębowe jest jednym z najtwardszych i najtrwalszych gatunków drewna, pochodzących z polskich lasów. Dąb dobrze prezentuje się przez długie lata, a według niektórych osób – z czasem nabiera jeszcze więcej uroku. Deski dębowe są łatwe w obróbce, dlatego drzwi z nich wykonane są dobrze dopasowane do otworu w ścianie, zarówno gdy skrzydło drzwiowe jest wykonane na wymiar, jak i gdy jest zakupione w standardowym rozmiarze. Dzięki temu dębowe drzwi drewniane rzadko sprawiają trudności z domykaniem lub wypaczaniem się desek.

Dąb ma ładny kolor i wyraźne usłojenie, dlatego wykonane z niego drzwi mogą mieć naturalną barwę. Wystarczy zabezpieczyć je bezbarwnym lakierem. Jeśli woli się inną kolorystykę, dębowe deski można pokrywać specjalnymi farbami do drewna. Dąb jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne ze względu na wysoką twardość. Drzwi drewniane dębowe po zabezpieczeniu lakierem są w pełni chronione przed zniszczeniem przez pazury zwierząt, dziecięce zabawki i buty, a przed wszelkimi zabrudzeniami i wilgocią.

Dębowe drzwi służą przez wiele lat, gdyż można je odnowić, jeżeli stracą kolor na skutek ekspozycji na słońce lub gdy ochronna warstwa lakieru zacznie się złuszczać. Wystarczy, że zeszlifuje się stary lakier, odtłuści się powierzchnię, a następnie nałoży się nową powłokę na skrzydło drzwiowe. Na co dzień wystarczy przecierać drzwi dębowe mleczkiem do pielęgnacji.

Dlaczego drzwi dębowe są lepsze od sosnowych?

Drzwi drewniane w Polsce z reguły wykonuje się z drzewa sosnowego, które jest znacznie tańsze niż dąb. Dębowe drzwi są jednak o wiele trwalsze, co rekompensuje wysoką cenę zakupu. Z dębu produkuje się nawet drzwi zewnętrzne, które są narażone na wilgoć, duże wahania temperatur oraz zanieczyszczenia. Sosnowe drewno jest mniej odporne na uszkodzenia, dlatego szybciej niszczeje i służy o wiele krócej.

Dębowe deski rzadziej się wypaczają, są trudniejsze do złamania i mają efektowniejszy wygląd niż drewno sosnowe. Dąb jest szlachetnym gatunkiem drewna, podczas gdy sosna to drzewo pospolite, niedrogie i cechujące się średnią trwałością. Jeżeli szuka się stylowych drzwi na lata, powinny być wykonane z desek dębowych, które przetrwają nawet intensywne użytkowanie, drapanie pazurami zwierząt i szalone zabawy dzieci.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.