Przejście szczelne – przepusty kablowe i rurowe

Nowoczesny budynek to kompleksowa i złożona całość, składająca się z wielu elementów, które muszą ze sobą współgrać i działać na najwyższym poziomie w celu zapewnienia komfortu użytkownikom. Jednym z najważniejszych elementów składowych budynku są dobrze działające instalacje kablowe (np. przewody elektryczne, telekomunikacyjne) i rurowe (np. wodociąg, system odprowadzania ścieków). Jak zaprojektować dobrą, wydajną instalację kablową lub rurową? Zacznij od zbudowania szczelnych przejść kablowych i rurowych!

Czym są przejścia kablowe i rurowe?

Przejścia kablowe to specjalnie skonstruowane elementy ściany, w których można umieścić przepusty na przewody (np. instalacji elektrycznej, telekomunikacyjnej). Muszą one zapewniać szczelność (niedopuszczalne jest wywiercenie w ścianie zbyt dużego otworu, który będzie drogą ucieczki ciepła z wnętrza budynku i jednocześnie drogą wejścia zanieczyszczeń z zewnątrz) oraz stabilne umocowanie przewodu w ścianie w tym samym czasie.

Analogicznie przejście rurowe to specjalnie skonstruowany element ściany, w którym umieszcza się jednak przepust nie na przewód, ale na rurę (np. wodociągową lub odprowadzającą ścieki). Podobnie jak w przypadku przejścia kablowego, przejście rurowe musi zapewniać szczelność ściany i stabilne mocowanie rury. Podstawową różnicą pomiędzy oboma rodzajami przejść jest to, że przejście rurowe z reguły musi być większe i solidniej wykonane (ze względu na to, że większość stosowanych w budownictwie rur ma większą średnicę i ciężar niż kable).

Jaki powinien być dobry przepust rurowy?

Prawidłowo wykonane przejście rurowe pozwala na szczelne, szybkie i bezpieczne zabezpieczenie miejsca, w którym instalacja rurowa przechodzi przez ścianę. Standardem powinna być szczelność na poziomie 10 m słupa wody. Dobrym przykładem wysokiej jakości przepustów rurowych mogą być produkty firmy Kraso.

Bogaty asortyment producenta zapewnia szeroki wybór elementów o różnym kształcie i przeznaczeniu. Występują one w wielu wersjach ze względu na przeznaczenie i sposób montażu (mogą być instalowane zarówno w trakcie wylewania betonu na placu budowy, jak i dostarczone na budowę jako część gotowego elementu prefabrykowanego).

Produkty Kraso gwarantują szczelność połączenia z konstrukcją do 10 barów i pasują do wszystkich standardowych średnic rur (od 110 do 500 mm).

Jaki powinien być dobry przepust kablowy?

Najważniejsze cechy dobrego przepustu kablowego to:

  • szczelność – przejście kablowe musi być odporne na wysokie ciśnienia działające na nie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz;
  • kompatybilność – dobry przepust musi dobrze współdziałać ze wszystkimi standardowymi elementami instalacji przewodowych;
  • obszerność i elastyczność – w trakcie użytkowania ściana budynku będzie “pracować”. Dobrze zaprojektowany przepust musi inteligentnie dopasowywać się do pojawiających się w niej naprężeń;
  • łatwość montażu;
  • wysoka jakość – najlepiej za umiarkowaną cenę.

Czy jesteś już gotowy na przejście od etapu projektowania do etapu budowy?

W takim razie musisz zacząć poszukiwać miejsca, w którym zakupisz niezbędne materiały do skonstruowania szczelnych przejść na przewody i rury. Najlepszym wyborem będzie związanie się z partnerem, który oferuje najwyższą jakość i szeroki asortyment. Chcesz mieć pewność, że znajdziesz elementy na każde zaprojektowane przez siebie przejście szczelne kablowe i rurowe? BWB Technology już od 2016 r. zaopatruje projektantów, inżynierów oraz firmy wykonawcze w profesjonalne materiały i technologie budowlane najwyższej jakości. Oferowane przez nich przepusty kablowe i rurowe to gwarancja jakości, trwałości i niezawodności. Dołącz do grona zadowolonych klientów BWB Technology!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.