Projekt i proces przebudowy domu – podstawowe informacje

Nie zawsze to budowa domu od zera okazuje się najlepszym czy najoszczędniejszym rozwiązaniem. Zamiast stawiać nowy budynek, czasem można stanąć przed okazją nabycia domu na rynku wtórnym, który da się przebudować, wyremontować i odświeżyć. Przebudowa to także częsty wybór, kiedy zamieszkiwany dom z różnych powodów, w tym na przykład przez powiększającą się rodzinę, musi zostać dostosowany do zmieniających się potrzeb. Od czego zacząć, planując przebudowę lub kompleksowy remont? Co może obejmować projekt przebudowy, a tym samym jak cały proces może odmienić wygląd i funkcjonalność budynku?

Co może obejmować projekt przebudowy?

Przebudowa zawsze dostosowywana jest w całości pod potrzeby inwestora, który już na początku powinien dokładnie omówić je z architektem i nanieść na projekt. Trudno spotkać więc dwa takie same plany.

Projekt może obejmować kompleksowy remont wraz z odświeżeniem wszelkich wykończeń i aranżacją gotowych wnętrz. Może również zakładać całkowitą zmianę układu pomieszczeń czy ustawienia ścian, dobudowanie nowych pokoi, zagospodarowanie podpiwniczenia lub poddasza, albo nadbudowę, czyli stworzenie nowej kondygnacji mieszkalnej. W teorii praktycznie nie ma ograniczeń – praktycznie z każdym gotowym budynkiem można zrobić bardzo wiele, jeśli tylko włoży się z niego odpowiednią ilość pracy. Ofertę kompleksowej przebudowy od doświadczonej firmy New-House działającej na terenie całej Polski znaleźć można pod adresem https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu.

Czy w praktyce coś może okazać się ograniczeniem podczas tworzenia projektu przebudowy? Przede wszystkim dwie kwestie związane z:

  • miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni lub warunkami zabudowy działki wydanymi przez urząd gminny – w dokumentach tych można znaleźć konkretne zalecenia odnośnie do rodzajów stawianej zabudowy, w tym między innymi pod kątem ilości kondygnacji czy kąta nachylenia dachu;
  • stanem przebudowywanego budynku, jego fundamentów czy elementów konstrukcyjnych, które mogą wymagać wzmocnień lub całkowitej wymiany przed docelowymi pracami związanymi z przebudową i remontem.

Opracowanie projektu i spotkanie z architektem

Projekt jest kluczowy tak podczas budowy, jak i wszelkiego rodzaju przebudowy, ponieważ stanowi swego rodzaju mapę dla wszystkich pracowników i fachowców. W przypadku planu przebudowy nie sposób pójść na skróty i sięgnąć po coś gotowego – tu każdorazowo należy zaplanować spotkanie z architektem. Bardzo ważne jest podanie mu wszystkich niezbędnych informacji na temat posiadanego budynku, a także własnych oczekiwań odnoszących się do przebudowy i jej efektów.

Najlepiej, jeśli wybrany architekt współpracuje z wykonawcami, tak jak ma to miejsce w firmach oferujących kompleksową budowę. New-House także współpracuje z architektami, o czym więcej przeczytać można na stronie https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektami-new-house. Dzięki tej współpracy wszystkie etapy prac przebiegają nieco sprawniej i unika się różnego rodzaju nieporozumień czy przerzucania odpowiedzialności pomiędzy architektem a wykonawcą.

Zaakceptowany i gotowy projekt należy wycenić, otrzymać urzędowe pozwolenie na przebudowę i można brać się do pracy. Kompleksowa przebudowa to oferta wykończenia domu pod tak zwany klucz. Jest ona odpowiednia dla tych, którzy chcą powierzyć cały proces doświadczonym fachowcom ze względu na szybkie efekty i gwarancję jakości. To dobry wybór również dla inwestorów, którzy z różnych względów takich jak obowiązki zawodowe lub rodzinne, stan zdrowia, czy nawet odległość, nie mogą samodzielnie w pełni zaangażować się w przebudowę.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.