Twoja firma działa w branży, w której powszechne jest wystawianie faktur z długim terminem płatności? Chcesz zmniejszyć ryzyko związane z pojawieniem się zatorów płatniczych? W takich sytuacjach warto pomyśleć o usłudze faktoringu. Zobacz, czym jest faktoring i co można zyskać dzięki finansowaniu faktur!
Co to jest faktoring?
Usługa faktoringu polega na wypłaceniu pieniędzy z faktury przed jej opłaceniem przez kontrahenta, dla którego została ona wystawiona. Jest ona również określana jako finansowanie faktur.
W faktoringu uczestniczą poniższe podmioty:- Firma faktoringowa, która określana jest jako faktor,- Klient firmy, który wystawia fakturę do sfinansowania, czyli faktorant,- Kontrahent, dla którego przeznaczona jest faktura.
Głównym celem faktoringu jest pomóc faktorantowi w utrzymaniu płynności finansowej, szczególnie w przypadku, gdy wystawia on faktury z wydłużonym terminem płatności, na przykład na 30, 60 czy 90 dni.
Dzięki temu, że faktor przekazuje faktorantowi pieniądze nawet w ciągu doby, może on wtedy znacznie łatwiej regulować swoje zobowiązania, podejmować inwestycje i dzięki temu uniknąć niewypłacalności wynikającej z zatorów płatniczych. Więcej o faktoringu można przeczytać na https://efaktor.com.pl/faktoring/.
Rodzaje faktoringu
Faktorzy oferują klientom różne rodzaje faktoringu, które mogą być dostosowane do ich potrzeb:
Faktoring z regresem – niepełnyJest to najczęściej wybierana usługa faktoringowa. Na czym polega faktoring z regresem, inaczej niepełny?
To standardowa oferta finansowania, przy czym to przedsiębiorca odpowiada wtedy za ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W przypadku braku spłaty faktury musi oddać otrzymaną kwotę faktorowi.
Jak księgować faktoring niepełny? Wtedy nie wyksięgowuje się należności z ksiąg, natomiast księguje się wpływ z faktoringu, który traktowany jest podobnie jak kredyt czy pożyczka.
Faktoring bez regresu – pełny. Polega on na sprzedaży należności z faktury firmie faktoringowej. W efekcie umożliwia również uniknięcie konsekwencji sytuacji, gdy kontrahent nie płaci za fakturę, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo prowadzenia działalności.
Tego typu faktoring jest polecany w przypadku większego ryzyka prowadzonej działalności, na przykład przy wielu nowych kontrahentach.
Jak księguje się faktoring bez regresu? Należy wtedy wyksięgować należność z ksiąg, ponieważ dochodzi do jej sprzedaży na rzecz firmy faktoringowej.
Jakie są koszty faktoringu?
Faktoring jest usługą płatną, a jej koszt zależy od wielu czynników, między innymi od typu faktoringu, wysokości finansowanej kwoty, okresu finansowania.
Zazwyczaj faktoring jest wydatkiem odpowiadającym około 2-8% wartości wystawionej faktury.
Jak obliczyć koszt faktoringu? By dowiedzieć się, ile kosztuje tego typu usługa, najlepiej skontaktować się z faktorem albo skorzystać ze znajdujących się w internecie kalkulatorów faktoringu.