Bez hostingu nie zaistnieje żadna witryna internetowa, blog, czy e-sklep. Jest to bowiem miejsce na serwerze, na którym znajdują się wszystkie pliki składające się na stronę www. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią usługę tego typu. Jak wybrać dobry hosting, żeby strona właściwie działała, a jednocześnie żeby nie wiązało się to z wygórowanymi kosztami?
Wybieramy odpowiedni hosting
Na polskim rynku hostingowym działa sporo firm – jedne mają już swoją historię liczoną w latach, inne powstały stosunkowo niedawno. Jeszcze inne przeszły w inne ręce i zmieniły nazwę oraz niemal całą swoją ofertę pod względem jakościowym i cenowym. Kiedy ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę ze stroną internetową – czy to firmową, czy prywatną – zastanawia się, jaki hosting wybrać, aby odpowiadał on wymogom strony i działał, jak należy.
Na co zwracać uwagę wybierając hosting?
Każdy hosting ma pewne konkretne cechy, jak:
- ilość miejsca na pliki
- wielkość transferu danych (czasem może być on ograniczony w ciągu każdego miesiąca, a w innej ofercie jest nieograniczony=
- liczbą domen i subdomen, które można na nim podpiąć
- liczbą skrzynek e-mailowych, które w jego tramach można utworzyć
- liczbą baz danych SQL
- obecność lub brak zabezpieczenia SSL
- liczby możliwych do utworzenia kont FTP.
Najczęściej firma świadcząca usługi hostingowe proponuje przynajmniej dwa (ale zazwyczaj więcej) pakiety hostingowe, różniące się między sobą powyższymi danymi. Wybór odpowiedniego hostingu najlepiej zacząć od porównania ofert przynajmniej kilku hostingodawców. Dlaczego? Bo często w podobnych cenach można znaleźć pakiety o bardzo różnych parametrach.
Jaki hosting wybrać dla swojej działalności w sieci?
Nie każda strona będzie wymagała sporej ilości miejsca, możliwości podpięcia więcej, niż jednej domeny i utworzenia więcej niż 1-2 skrzynek e-mail. Dlatego wybór hostingu należy uzależnić od tego, czy zakładamy prostą stronę lub wizytówkę internetową, blog prywatny, stronę firmową lub sklep. Prosta strona spokojnie zmieści się na 2 GB, ale już strona firmowa czy sklep powinny mieć nieco większy hosting.
Co jeszcze jest istotne w hostingu?
Przeglądają strony www, niemal każdy natknął się przynajmniej raz na witrynę, która ładuje się wolniej od innych przeciętnych stron. Dlatego istotne jest, aby wybrać dla swojej strony szybki hosting, który sam z siebie nie będzie utrudniał poruszania się po zasobach witryny czy sklepu oraz dokonywania zakupów.
Czy można dzisiaj znaleźć tani i dobry hosting? Jak najbardziej – jeśli zdecydujemy się płacić dokładnie za to, czego potrzebujemy. Dodatkowo niektóre firmy pozwalają opłacać tę usługę nie tylko za rok z góry, ale i w ratach – co pół roku, kwartał, a nawet co miesiąc.
Ciekawe info. Dzięki wielkie za Twój wpis.
Całkiem fajnie się czyta ten wpis. Dzięki, polecam go dalej.