Wszawica to wstydliwa choroba, która kojarzy się zazwyczaj z nieodpowiednią higieną. Wszy niestety coraz częściej pojawiają się na głowach dzieci, także tych czystych i zadbanych. Warto pamiętać, żeby po każdym wyjeździe dokładnie sprawdzać głowę dziecka.
Wszy jak się pozbyć?
Istnieją różne metody radzenia sobie z tymi pasożytami. Najprostszym jest po prostu dbanie o odpowiednią higienę głowy – wszy lubią ciemne, ciepłe miejsca i doskonale rozwijają się w brudnych, nieczesanych włosach. Systematyczne mycie głowy na pewno pomoże obniżyć ryzyko wszawicy, ale jednocześnie nie zagwarantuje całkowitej ochrony przed zarażeniem się.
Domowe sposoby na wszy to przede wszystkim roztwór sybadyli. Wyciąg z tej rośliny ma naturalne właściwości owadobójcze. Jeśli na włosach znajdują się gnidy – małe, owalnej jaja wszy, proces pozbywania się pasożytów będzie bardziej skomplikowany, ponieważ konieczne będzie dokładne wyczesanie wszystkich gnid.
Preparaty z apteki
Jak pozbyć się wszy, jeśli domowe sposoby nie działają? W tym celu można także wykorzystać różne specjalistyczne preparaty, które są dostępne w aptekach. Takie leki trzeba zawsze stosować zgodnie z instrukcją. Jednocześnie należy koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Niezbędne jest między innymi dokładne mycie i dezynfekowanie używanych szczotek i grzebieni. Należy także wyprać ubrania i pościel oraz starannie odkurzyć meble i dywany. Rzeczy, których nie można wyprać, najlepiej zamknąć na kilka tygodni w szczelnym, plastikowym pojemniku.
Warto także przetestować Visiomed Grzebień Elektrostatyczny Na Wszy oraz Nitolic spray na wszy
———–
Zdjęcie: libreshot.com
CC-License: CC0
Ja używałam hedrinu, który jest o działaniu mechanicznym bardzo skuteczny.
A jest też preparat hedrin ochrona do profilaktycznego stosowania, może ktoś już próbował?
a na jakiej zasadzie działa to ochrona? to na zasadzie odstraszania zapachem, czy jak? Bo rozumiem, że nabyte już wszy się w jakiś sposób likwiduje, ale jak zapobiega się zarażeniu?