O co będzie pytał sąd w sprawie o rozwód?

Orzeczenie rozwodu może nastąpić tylko w przypadku, gdy sąd nie ma wątpliwości co do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Celem pozyskania stosownej wiedzy będzie chciał przesłuchać nie tylko świadków, lecz przede wszystkim strony postępowania. Małżonkowie często zastanawiają się, jakie właściwie pytania mogą paść na sali sądowej? Oto kilka najważniejszych.

Pytania wstępne

Podczas pierwszej rozprawy sąd zadaje stronom pytania wstępne, które według niektórych mają charakter stricte formalny. Pozwalają one określić, kiedy został zawarty związek małżeński oraz czy w trakcie jego trwania przyszły na świat wspólne dzieci. Udzielenie odpowiedzi na pytania wstępne zwykle nie jest problematyczne, jednak warto wcześniej zastanowić się, czy zawieraliśmy umowę majątkową małżeńską (intercyzę) bądź czy wiedzieliśmy o tym, że przyszły małżonek ma już dziecko z innego związku. Pytania wstępne zadawane są obu stronom postępowania, najczęściej na tym etapie dochodzi do ich powielenia. Po zadaniu podstawowych pytań sąd przechodzi do tych, które związane są bezpośrednio z rozpadem pożycia małżeńskiego. Te są już o wiele bardziej szczegółowe i nierzadko wzbudzają negatywne emocje u małżonków.

Pytania związane z rozpadem pożycia

Bez względu na to, czy wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o niej, sąd będzie chciał się upewnić, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Zada więc pytania ogólne, dotyczące tego, jak układały się relacje z małżonkiem po ślubie, kiedy małżeństwo przestało się układać, kiedy strony przestały planować wspólną przyszłość. Część pytań będzie dotyczyła kwestii mieszkaniowych oraz związanych z prowadzeniem wspólnego gospodarstwa domowego, w tym z utrzymywaniem małoletnich dzieci. Trzeba także przygotować się na pytania dotyczące pożycia fizycznego – jak się układało, kiedy ustało, jaka była przyczyna ustania. Bywają one dla stron problematyczne, jednak sąd będzie wymagał udzielenia pełnej, wyczerpującej odpowiedzi. Pytania związane z rozpadem pożycia mogą dotyczyć także ewentualnej perspektywy odbudowy więzi.

Jakie jeszcze pytania może zadać sąd w czasie rozprawy rozwodowej?

Jeśli strony uzgodniły pomiędzy sobą wszelkie sprawy formalne, związane na przykład z wychowywaniem i utrzymaniem dzieci lub podziałem majątku, sąd może zrezygnować z zadawania dalszych pytań. Niemniej jednak, jeśli powyższe aspekty są przedmiotem rozprawy rozwodowej, sędzia będzie chciał wiedzieć, jakie jest zdanie stron odnośnie kontaktów z dziećmi czy wysokością płaconych na nie alimentów. Jednocześnie pytania mogą dotyczyć kwestii miejsca zamieszkania – czy po rozwodzie wciąż będzie ono wspólne, czy strony zamieszkają osobno. Jeśli jeden z małżonków wnioskuje o rozwód z orzeczeniem o winie, sąd szczegółowo dopyta, na czym polega owa wina drugiej strony. W tym kontekście pytania mają najczęściej charakter szczegółowy. Jednocześnie sąd będzie domagał się przedstawienia dowodów, poświadczających o winie współmałżonka.

Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria adwokacka – adwokat Zbigniew Chojaczyk: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-rodzinne/rozwod

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.