Chcesz przepisać mieszkanie na dziecko? Wyjaśniamy, jak to zrobić

Przepisanie mieszkania na potomka jest popularnym sposobem na zabezpieczenie przyszłości swojego dziecka, a zarazem sprawdzoną metodą podziału majątku jeszcze za życia. Istnieje kilka sposobów na dokonanie tej czynności, a dwa najczęściej wybierane – oprócz testamentu – omówimy w tym artykule.

Darowizna – czym jest i jak ją przekazać?

Pierwszą z możliwości jest przekazanie nieruchomości jako darowizny własnemu dziecku. W tym celu niezbędne jest zawarcie stosownej umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego przekazania obdarowanemu określonego przedmiotu, w tym przypadku mieszkania. Umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Notariusz poświadcza zgodność woli stron i zabezpiecza interesy zarówno darczyńcy, jak i obdarowanego. Po podpisaniu umowy, darczyńca musi przekazać obdarowanemu mieszkanie. W przypadku nieruchomości odbywa się to poprzez wpis do księgi wieczystej.

Podatek od spadków i darowizn

Co do zasady darowizna mieszkania podlega opodatkowaniu na mocy Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednak darowizna od rodziców dla dzieci zalicza się do tzw. grupy zerowej, objętej całkowitym zwolnieniem z podatku, bez względu na wartość przekazanej nieruchomości. Jeśli jednak przekroczy ona 9637 zł, warunkiem zwolnienia z podatku od darowizny jest zgłoszenie jej otrzymania na odpowiednim formularzu do urzędu skarbowego.

Przepisanie mieszkania w formie umowy dożywocia

Umowa dożywocia to alternatywny sposób na przekazanie mieszkania dziecku. W zamian za przeniesienie własności nieruchomości, obdarowany zobowiązuje się do zapewnienia darczyńcy dożywotniego utrzymania. Utrzymanie to może obejmować m.in.:

  • wyżywienie,
  • ubranie,
  • mieszkanie,
  • opiekę pielęgnacyjną,
  • pogrzeb.

Umowa dożywocia również musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Jej zawarcie nie powoduje co prawda konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn, jednak może podlegać innym formom opodatkowania, takim jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jaką formę przekazania mieszkania wybrać?

Podejmując decyzję o tym, jak przepisać mieszkanie na dziecko, warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, jaka forma prawna będzie najkorzystniejsza w danym przypadku. Należy również wziąć pod uwagę, że darowizna mieszkania może mieć wpływ na inne aspekty codziennego życia osoby obdarowanej, np. na wysokość świadczeń alimentacyjnych.

Deweloper Waryński S.A – zainwestuj w przyszłość swojego dziecka!

Rozważając przekazanie mieszkania dziecku, warto wziąć pod uwagę również zakup mieszkania na jego nazwisko. Deweloper Waryński S.A Grupa Holdingowa oferuje szeroki wybór mieszkań w dynamicznie rozwijających się dzielnicach Warszawy, Katowic czy Gdańska. W bogatej ofercie nieruchomości wyróżniających się wysoką jakością wykonania, nowoczesną architekturą i dbałością o detale, z pewnością znajdziesz odpowiedni lokal dla swojej pociechy. Warto już dziś zabezpieczyć przyszłość swojego potomstwa, by zapewnić mu łatwiejszy i pozbawiony stresu start w dorosłe życie.

[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady prawnej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.