Nie tylko dla kobiet w ciąży — pomoc w kobiecych sprawach

By cieszyć się zdrowiem i kondycją trzeba o siebie dbać. Ważna jest nie tylko dieta, czy aktywność fizyczna, lecz również badania kontrolne, które umożliwiają wyłapanie choroby, na wczesnym etapie jej rozwoju, co zwiększa rokowania na jej skuteczne wyleczenie. Specjalistyczna opieka ginekologiczna jest potrzebna nie tylko kobietom w ciąży, czy okresie menopauzy. Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać również zależnie od wieku?

Jak dbać o swoje zdrowie w wieku 20 lat?

20 lat to czas, kiedy dopiero wkraczamy w dorosłość. Nikt nie zaprząta sobie głowy jakimiś chorobami. Studia, praca, rozwój, przyjemności, przyjaciele i znajomi to rzeczy, które mają największe znacznie. Zdrowe i silne ciało bez trudu zniesie nieprzespaną noc podczas imprezy lub nauki do sesji. Możesz jeść to, co chcesz i ile chcesz, bo szybko spalasz nadmiar kalorii, żyjąc aktywnie. Jest to możliwe między innymi dzięki sprawnym narządom oraz układowi hormonalnemu. Jeśli jednak nie chcesz zbyt szybko stracić kondycji, zadbaj o właściwe źródła witamin i minerałów.

By zadbać o swoje zdrowie, pamiętaj o regularnych badaniach cytologicznych. Dotyczą one każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Jeśli badania są prawidłowe, cytologie możesz powtórzyć raz na 2-3 lata. Jeśli pojawiły się niepokojące zmiany, będzie ją trzeba wykonywać raz na rok lub co 6 miesięcy. Co dwa lata należy również przeprowadzić takie badania jak USG przezpochwowe, umożliwiające wczesne wykrycie raka jajnika i USG piersi. Samobadanie piersi warto wykonywać raz na miesiąc.

Do specjalisty musisz się wybrać, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak:

  • Bolesne i obfite miesiączki – mogą być objawem rozwijającej się endometriozy;
  • Nieregularności w cyklu menstruacyjnym – mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi;
  • Owłosienie w nietypowych miejscach, co może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Profilaktyka u kobiet po 30 roku życia

To moment, kiedy większość kobiet jest już mamą lub się właśnie do tego przygotowuje. Wzrasta ilość obowiązków, a czas nagle ucieka w szybkim tempie. Mimo wszystko nie można zapomnieć o najważniejszych badaniach kontrolnych dla kobiet w tym wieku.

Badania cytologiczne i USG dopochwowe nadal powinno być wykonywane średnio co dwa lata. Tak samo, jak comiesięczne badanie piersi. Jeśli jednak po urodzeniu dziecka dojdzie do zachwiania równowagi hormonalnej lub doszło do zakażenia wirusem HPV, opieka ginekologiczna będzie potrzebna znacznie częściej. Jakie objawy w tym wieku, powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, że czas na kontrolę lekarską?

Problemy z cyklem  miesiączkowym, który nie uregulował się po kilku miesiącach od urodzenia dziecka. Takie zaburzenia mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Złe samopoczucie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – problemy z koncentracją, brak cierpliwości i nerwowość, napięcie oraz bóle piersi to typowego objawy tak zwanego syndromu przed miesiączkowego PMS, który jest efektem zaburzeń w stężaniu estrogenów i progesteronu.

Wahania wagi, przemęczenie, senność, nerwowość to typowe objawy dla nadczynności tarczycy, która może zacząć ujawniać się w okolicach trzydziestki.

Badania dla kobiet po 40

40 lat to taka magiczna granica dla naszego organizmu. Choć pewne procesy zaczynają się trochę później, to właśnie po przekroczeniu 40 uświadamiamy sobie, że nasze ciało już nie jest tak mocne i wytrzymałe i nie na wszystko już nam pozwoli. Ma to związek z przemianami hormonalnymi i metabolicznymi. Prowadzi to do licznych zmian w organizmie, trzeba więc poświęcić sobie i swemu ciału więcej czasu i uwagi. Warto pomyśleć o diecie bogatej w soję, która zawiera fitoestrogeny, łagodzące objawy zaburzeń hormonalnych. Rozszerza się również pakiet badań o diagnostykę krwi w kierunku cukrzycy, miażdżycy oraz zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Dodatkowo należy pamiętać o takich badaniach profilaktycznych jak:

Mammografia – zaleca się wykonywać ją raz na 2 lata;

Cytologia – przeprowadzana jest w ramach NFZ raz na trzy lata, jednak w uzasadnionych przypadkach powinna być robiona nawet raz na rok;

Nadal co dwa lata niezbędne jest przeprowadzanie USG przezpochwowego, a także comiesięczne samobadanie piersi. Jest ono niezwykle istotne, ponieważ pozwala na systematyczne i samodzielnie kontrolowanie zdrowia, w celu wykrycia zmian nowotworowych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.