Mata antyzmęczeniowa – czym jest i dlaczego warto?

Osoby wykonujące pracę na stojąco bardzo często doświadczają bólu stawów i kręgosłupa, czyli części ciała szczególnie narażonych na przeciążenia wynikające braku ruchu. Efektem wieloletniej pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych staje się coraz częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich celem naprawy podupadającego zdrowia. Problem dotyczy zatem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jak go rozwiązać? Za chwilę opiszemy proste, lecz niezwykle skuteczne narzędzia do niwelowania skutków wielogodzinnej, wymuszonej pozycji ciała. Zapraszamy do lektury.

Do czego służy mata antyzmęczeniowa?

Powiedzieliśmy, że długotrwałe utrzymywanie takiej samej pozycji (przede wszystkim stojącej) wcześniej czy później odbije się negatywnym echem na zdrowiu. Dlaczego tak się dzieje? Z jakiego powodu zwykłe stanie w jednym miejscu generuje tak poważne długoterminowe konsekwencje? Odpowiedź na to pytanie pozostaje dość oczywista – organizm człowieka wymaga ciągłego, nawet niewielkiego ruchu. Stopy, które są poddawane wielogodzinnemu naciskowi na twarde podłoże, odzywają się jako pierwsze, komunikując bólem swoje niezadowolenie. W dalszej kolejności negatywne objawy napływają ze stawów kolanowych i mięśni. W dłuższym terminie osłabia się krążenie krwi w nogach. Układ krwionośny nie jest w stanie funkcjonować w sposób efektywny, a grawitacja coraz mocniej osłabia dopływ krwi do serca. Stąd już prosta droga do obrzęków, a nawet zakrzepicy. Nasze rozważania w żaden sposób nie są skierowane przeciw pracodawcom, którzy tworzą stanowiska pracy oparte o wykonywanie zadań na stojąco. Istnieją miejsca, gdzie taka pozycja pozostaje jedyną możliwą do zastosowania. Na szczęście, z pomocą pracownikom fizycznym przychodzi mata antyzmęczeniowa, jaka powinna stanowić podstawowy element wyposażenia każdego zakładu przemysłowego.

Jej zadania skupiają się wokół zapewnienia komfortu podczas pracy na stojąco. Mechanizm działania maty antyzmęczeniowej stanowi efekt pracy lekarzy i fizjoterapeutów, którzy analizowali problem przeciążeń stanowiskowych. Mata antyzmęczeniowa przemysłowa przydaje się również jako antypoślizgowa powierzchnia, gwarantująca stabilny kontakt stopy z podłożem.

Mata antyzmęczeniowa przemysłowa – działanie i zalety stosowania

Dobra mata antyzmęczeniowa cechuje się miękkością i odpowiednim stopniem… niestabilności. Już wyjaśniamy, o co chodzi. Wywieranie stałego nacisku na betonowe podłoże obciąża stawy, mięśnie i kręgosłup, które to muszą przejąć na siebie całe obciążenie. W przypadku maty antyzmęczeniowej mamy do czynienia z odmienną sytuacją. Część wagi naszego ciała zostaje zamortyzowana przez materiał, z jakiego wykonana jest mata antyzmęczeniowa przemysłowa. Co więcej, mata wymusza ciągłe mikrokorekty pozycji ciała, stymulując je przy tym do wykonywania ciągłego ruchu. Plastyczna mata antyzmęczeniowa pozostaje związana z pojęciem mikroruchów, czyli niewielkiej, podświadomej aktywności mięśni i stawów, starających się utrzymać zadaną pozycję. Dla pracownika jest ona całkowicie niezauważalna; dla jego organizmu przynosi natomiast zbawienne efekty, chroniąc przed kontuzjami i chorobami. Mata antyzmęczeniowa przemysłowa to produkt absolutnie niezbędny wszędzie tam, gdzie specyfika pracy generuje wymóg długotrwałego stania w tym samym miejscu. Profesjonalne maty antyzmęczeniowe znajdziesz w ofercie sklepu ULPA, specjalizującego się w dystrybucji sprawdzonych rozwiązań dla przemysłu. Po więcej informacji o ofercie warto udać się na stronę ulpa.com.pl.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.