Krótkowzroczność, znana również jako miopia, jest jednym z najczęstszych problemów ze wzrokiem na całym świecie.
Szacuje się, że około 1,4 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na krótkowzroczność. To zatem najczęściej występująca wada wzroku w populacji ludzkiej. Jednocześnie jest jedną z najlepiej przebadanych wad i dziś mamy do dyspozycji cały szereg różnorodnych możliwości jej korygowania czy też nawet całkowitego wyeliminowania z naszego życia.
Przyczyny krótkowzroczności
Miopia zwana również krótkowzrocznością jest zwykle wynikiem wydłużenia oka lub załamania światła w oku, co powoduje, że obrazy skupiają się przed siatkówką, co z kolei prowadzi do zamazanego widzenia na daleko, a obiekty znajdujące się blisko widzi się wyraźnie. Czynniki genetyczne, środowiskowe i styl życia, takie jak spędzanie dużej ilości czasu przed ekranami, czytanie w bliskiej odległości, a także zmiany hormonalne, mogą wpływać na rozwijanie się krótkowzroczności u ludzi.
Czy możemy uniknąć wad wzroku?
Regularne badania wzroku oraz stosowanie odpowiednich korekcji, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe, mogą pomóc w zarządzaniu krótkowzrocznością i utrzymaniu dobrego zdrowia oczu. Niestety olbrzymi wpływ na stan zdrowia narządu wzroku mają geny i czynniki losowe. My możemy starać się sobie pomóc również w dziedzinie profilaktyki poprzez częste badanie się, unikanie korzystania w niewłaściwy sposób z urządzeń emitujących mocne światło, a także zachowanie poprawnych odległości przy czytaniu.
Leczenie i korygowanie krótkowzroczności – metody
Najpowszechniej stosowanymi metodami korekcji krótkowzroczności są oczywiście od wielu lat okulary, a także soczewki kontaktowe, które w przypadku wad takich jak krótkowzroczność są doskonałym wyborem. Znajdziemy w sklepach optycznych zarówno soczewki jednodniowe, jak również tygodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne.
Krótkowzroczność można również leczyć operacyjnie. Jedną z popularnych metod operacyjnego leczenia krótkowzroczności jest laserowa korekcja wzroku, znana również jako LASIK. Inną metodą operacyjnego leczenia tej wady wzroku jest wymiana soczewki wewnątrzgałkowej (ICL). Warto zauważyć, że operacyjne leczenie krótkowzroczności może nie być odpowiednie dla wszystkich pacjentów i wymaga dokładnej oceny przez lekarza okulistę. Istnieją także pewne ryzyka i potencjalne komplikacje związane z każdą procedurą operacyjną, dlatego ważne jest uzyskanie pełnej informacji od lekarza przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym. Finalnie to właśnie lekarz okulista decyduje o możliwości przeprowadzenia naszej operacji.
Więcej na temat krótkowzroczności możemy dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.