Kapsulotomia to nowoczesny, mało inwazyjny zabieg okulistyczny, który umożliwia skuteczne leczenie zaćmy wtórnej. Ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo, stała się jedną z najczęściej stosowanych metod – zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy po operacji usunięcia zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej doświadczyli zmętnienia tylnej torebki soczewki. Na czym jednak polega kapsulotomia? To wyjaśniamy w nowym tekście.
Co to jest kapsulotomia? Kiedy się przeprowadza?
Kapsulotomia laserowa to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w celu usunięcia objawów zaćmy wtórnej, będącej najczęstszym powikłaniem po operacji usunięcia zaćmy. W wyniku tego powikłania dochodzi do zmętnienia tylnej torebki soczewki, pozostawionej w oku po wcześniejszej operacji. Zabieg polega na usunięciu tej przeszkody, przywracając tym samym prawidłowe przepuszczanie światła do wnętrza gałki ocznej i poprawia ostrość widzenia pacjenta.
Zaćma wtórna jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Może wystąpić nawet po kilku latach od przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. Dotyka około 20 proc. pacjentów, którzy przeszli wcześniejsze leczenie zaćmy. Do czynników sprzyjających jej wystąpieniu należą m.in. choroby metaboliczne, cukrzyca, krótkowzroczność, urazy oka, stany zapalne gałki ocznej i czynniki genetyczne.
Zaśma wtórna – jak ją rozpoznać?
Objawy zaćmy wtórnej są zbliżone do tych występujących w przypadku zaćmy pierwotnej. Obejmują więc m.in.:
- zmniejszenie ostrości widzenia;
- obniżenie wrażliwości na barwy;
- wrażenie widzenia przez mgłę lub brudną szybę.
Kapsulotomia – jak przebiega zabieg?
Zabieg kapsulotomii jest wykonywany za pomocą lasera YAG. Za jego pomocą lekarz wykonuje precyzyjny otwór w zmętniałej tylnej torebce soczewki. Sam zabieg jest szybki i bezbolesny, nie wymaga też hospitalizacji. Przed jego wykonaniem pacjent przechodzi badanie okulistyczne obejmujące ocenę ostrości wzroku oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. By przeprowadzić kapsulotomię, konieczne jest rozszerzenie źrenicy za pomocą odpowiednich kropli.
Kapsulotomia odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które aplikuje się również za pomocą kropli. Po jej wykonaniu pacjent może wrócić do domu, jednak przez kilka godzin może odczuwać pewne zaburzenia w akomodacji oraz zwiększoną wrażliwość na światło. Zaleca się więc odpoczynek i noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Po zabiegu – szybka poprawa wzroku
Po zabiegu pacjenci zazwyczaj zauważają poprawę ostrości widzenia już w dniu zabiegu lub dzień po nim. W niektórych przypadkach może wystąpić niewielkie zamglenie widzenia, które jest wynikiem lśnienia światła lasera, ale ten efekt mija po zaledwie kilku godzinach.
Po kapsulotomii pacjenci muszą stosować krople przeciwzapalne przez około tydzień. Należy również monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe, które po zabiegu może chwilowo wzrosnąć. Z tego względu lekarze zalecają kontrolę okulistyczną w pierwszych dniach po zabiegu.
Choć kapsulotomia jest zabiegiem bezpiecznym i rzadko prowadzi do powikłań, istnieje możliwość wystąpienia pewnych niepożądanych skutków. Najczęściej obserwowanym powikłaniem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może prowadzić do jaskry. W bardzo rzadkich przypadkach może ponadto dojść do odwarstwienia siatkówki.
Jak widać, kapsulotomia to skuteczna i stosunkowo bezpieczna metoda leczenia zaćmy wtórnej. Zabieg jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny, a pacjenci odczuwają poprawę widzenia w bardzo krótkim czasie. By jednak procedura nie wiązała się z niepożądanymi efektami, powinni oni ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarza.