Dieta cytrynowa – czyli kilkudniowa dieta, która oczyszcza organizm i pomaga schudnąć

Cytryna jest jednym z najzdrowszych i najbardziej wszechstronnych owoców na ziemi: pasuje zarówno do słodkich, jak i pikantnych potraw, ma orzeźwiający smak i dostarcza dużych dawek witaminy C. Ma ona również właściwości spalające tłuszcz i oczyszczające. Wszystkie te powody sprawiły, że powstała tak zwana dieta cytrynowa, która obraca się wokół tego owocu. Uważa się, że przyśpiesza ona utratę wagi, zwiększa poziom energii i pomaga dbać zdrowie – ale czy naprawdę można zaufać tym twierdzeniom? Oto więcej informacji w tym temacie.

Najważniejsze informacje na temat diety cytrynowej

  • W tej diecie opartej na soku z cytryny nie ma ustalanych kaloriach, ani proporcji  makroskładników odżywczych, więc trudno jest określić, ile można schudnąć. Aby jednak schudnąć, trzeba zadbać o ujemny bilans kaloryczny – bez tego nie schudniemy. Pamiętaj, że zdrowa utrata wagi powinna przebiegać w tempie 1-2 kg tygodniowo.
  • Dieta polega na włączeniu soku z cytryny do większości posiłków i napojów w ciągu dnia.
  • Dieta ta nie powinna trwać więcej niż 5-7 dni.

Jakie korzyści zapewnia dieta oparta na soku z cytryny?

Sok z cytryny poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych, odtruwa organizm i zwiększa uczucie sytości, oprócz oczywiście właściwości spalających tłuszcz – tak twierdzi autor diety, czyli Michał Tombak. Problem polega na tym, że żadne z tych twierdzeń nigdy nie zostało udowodnione. Trzeba mieć także na uwadze to, że sok z cytryny jest bardziej kwaśny niż woda i napoje i może uszkadzać zęby, pogarszać zgagę i podrażniać owrzodzenia jamy ustnej, gdy jest spożywany w nadmiarze.

Ten model diety nie jest tak restrykcyjny, jak można by się tego spodziewać

W porównaniu do innych modeli diet, w przypadku diety cytrynowej masz większą swobodę, jeśli chodzi o wachlarz spożywanego jedzenia. Można bez problemu jeść orzechy, nasiona, tłuste ryby, świeże produkty i ogólnie zdrowe produkty. Jednocześnie ograniczyć należy cukier i przetworzoną żywność.

Na czym polega dieta oparta na soku?

Istnieje niewiele informacji na temat tej diety z innych źródeł niż książka wspomnianego autora. Generalnie uważa się, że dieta ta składa się z dwóch faz: jednodniowego mini-detoksu, po którym następuje kilkudniowy właściwy plan diety.

Zacznij od mini-detoksu trwającego 24-godziny

Mini-detoks trwa 24 godziny i polega na piciu napoju przygotowanego z wody, świeżego soku z cytryny, miodu i pieprzu cayenne. Miód można zastąpić także cynamonem. Składniki użyte w tym napoju, mają za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi i zwiększyć spalanie tłuszczu. Poza napojem, najlepiej przeprowadzić głodówkę.

Kolejna faza diety

Kolejna faza diety cytrynowej trwa 5-7 dni. Zaleca się wprowadzenie zmian w diecie, takich jak ograniczenie cukru i spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Aby schudnąć i oczyścić organizm, należy pić ciepłą wodę z cytryną każdego ranka i sześć do ośmiu szklanek wody z cytryną w ciągu dnia. Sok z cytryny można także dodawać do potraw, sałatek itd. Spożywaj posiłki w spokojnym miejscu, przeżuwaj powoli i delektuj się każdym kęsem. Jeśli to możliwe, jedz o stałych porach.

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy na https://lelixia.pl

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.