W jaki sposób produkowane są uszczelki chłodnicze?

Magnetyczne uszczelki chłodnicze wytwarzane są z materiałów, które są odporne na niskie temperatury oraz charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Uszczelki to ważny element w urządzeniach chłodniczych, ponieważ pozwalają osiągnąć odpowiednią szczelność w urządzeniu.

Zgrzewane uszczelki magnetyczne – proces produkcyjny

Proces produkcyjny uszczelek rozpoczyna się od ekstruzji tworzyw sztucznych. Podczas tej czynności dane tworzywo sztuczne jest formowane w uszczelkę. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest miękkie PCV, które charakteryzują doskonałe właściwości (twarde PCV wykorzystywane jest np. do produkcji profili).

Kolejnym krokiem jest cięcie uszczelki na mniejsze fragmenty, według przygotowanej wcześniej specyfikacji. Wykonywanie tego procesu na maszynie CNC gwarantuje wysoką dokładność oraz pozwala zachować czystość stanowiska pracy na wysokim poziomie.

Następny etap to magnesowanie uszczelki. Magnesowanie może odbywać się na dwa sposoby:

  • umieszczany jest standardowy magnes o polaryzacji S N S,
  • na indywidualne zamówienie może zostać umieszczony magnes o polaryzacji N S N.

Po tym uszczelki są zgrzewane przy wykorzystaniu maszyn zgrzewających. Stosowanie automatycznych urządzeń zgrzewających pozwala uzyskać wytrzymały i szczelny zgrzew. Cały proces kończy się kontrolą jakości, która pozwala wyeliminować ewentualne nieprawidłowości oraz kontroluje uszczelkę pod względem gabarytów. Tak kończy się produkcja uszczelek. Ostatecznie uszczelki są odpowiednio pakowane i transportowane do klienta lub trafiają w odpowiednio przeznaczone miejsce na magazynie.

Determinanty szczelności urządzenia chłodniczego

Szczelność korpusu urządzenia chłodniczego z drzwiami determinują m.in. magnes oraz jakość zgrzewu. Magnes odpowiada za przyciąganie uszczelki do elementu magnetycznego w profilu korpusu urządzenia chłodniczego. Ważna jest jego odpowiednia moc, ponieważ zbyt słaby magnes nie będzie prawidłowo spełniał swojej roli. Prawidłowo wykonany zgrzew powinien być gładki i zapewniać szczelność uszczelki w narożu. Dzięki temu połączenie drzwi z korpusem będzie odpowiednio szczelne i nie będą występować żadne szczeliny.

Ważne jest również monitorowanie poziomu zużycia uszczelki, która podobnie jak inne przedmioty i urządzenia ulega zużyciu. Korzystanie ze zużytej uszczelki w urządzeniu, może wiązać się z większym zużyciem energii elektrycznej, psuciem produktów znajdujących się wewnątrz komory, a nawet uszkodzeniem urządzenia.

Zgrzewane uszczelki magnetyczne do urządzeń chłodniczych oferuje producent uszczelek – AiFO Components. W swojej ofercie posiadają ponadto profile oraz inne niezbędne komponenty chłodnicze, jak np. skraplacze, parowniki, elementy grzewcze.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.