Najczęstsze choroby oczu u kotów – na te schorzenia trzeba uważać!

Kocie oczy, choć zjawiskowe i tajemnicze, są w gruncie rzeczy tak samo wrażliwe jak ludzki narząd wzroku. Oznacza to, że zwierzęta te mogą mierzyć się z różnego rodzaju problemami natury okulistycznej. Co ważne – schorzenia tego typu nie są u kotów rzadkością. Które choroby oczu diagnozuje się u tych czworonogów najczęściej?

 W zasadzie każdy problem okulistyczny u kotów trzeba uważać za poważny i groźny. Zlekceważenie objawów świadczącym o tym, że z narządem wzroku zwierzęcia dzieje się coś niedobrego, obarczone jest ogromnym ryzykiem zaistnienia przykrych konsekwencji, w tym częściowej lub całkowitej utraty zdolności widzenia. Dlatego tak ważne jest, by co jakiś czas dokonać oględzin oczu kota. Szybkie zdiagnozowanie choroby zwiększa szanse na całkowite wyleczenie i tym samym zapewnienie pupilowi w pełni komfortowego życia.

Zapalenie spojówek

Listę najczęstszych kocich chorób oczu otwiera zapalenie spojówek, które pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia błony śluzowej pokrywającej zarówno zewnętrzną część gałki ocznej, jak i wewnętrzną część powieki. Zwykle problem ten wynika z innych schorzeń, np. chorób górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Zapalenie spojówek może być również skutkiem przedostania się do oka ciała obcego oraz alergii. Bywa, że to jeden z objawów rozwijającej się zaćmy lub nowotworu. Zapalenie spojówek łatwo poznać po nadmiernie łzawiących oczach. Na dodatek wnętrze oka może wydawać się opuchnięte i nabrzmiałe. Jeśli stan zapalny wynika z infekcji, towarzyszą mu takie symptomy, jak wydzielina z nosa i kichanie.

Jaskra

Nazwa ta obejmuje grupę zaburzeń charakteryzujących się zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. To schorzenie bolesne, które mocno daje się we znaki zwierzęciu. Kot staje się przez nią apatyczny, nieskory do zabaw czy innych aktywności. Inne typowe objawy jaskry to powiększenie gałki ocznej, pojawienie się na oku specyficznego zamglenia, często mrużenie oczu, ocieranie się pyszczkiem o różne przedmioty, rozszerzone źrenice niereagujące na światło, obrzęk rogówki i spojówki, zaczerwienienie, wylewy śródoczne, zwichnięcie soczewki i niedomykająca się powieka. Choroba może mieć różne podłoże. Wywołują ją np. nieprawidłowości anatomiczne, niektóre infekcje czy chociażby zmiany nowotworowe. Wyróżnia się zresztą dwa podstawowe typy jaskry – pierwotną i wtórną. Leczenie schorzenie zależy od jego patogenezy. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne oraz przeprowadza się zabiegi operacyjne. Jeśli jaskrę wywołuje inna choroba, konieczne jest jej wyleczenie lub opanowanie. Jakiekolwiek podejrzenia o pojawieniu się tego problemu okulistycznego u kota powinny być od razu konsultowane z weterynarzem.

Zaćma

Koty chorują również na zaćmę. Schorzenie nazywane czasem kataraktą polega na zmętnieniu soczewki oka. To z kolei utrudnia przedostanie się promieniom słonecznym do siatkówki. W efekcie kot zaczyna gorzej widzieć, a w skrajnym przypadku nawet całkowicie ślepnie. Zaćma bardzo często rozwija się po cichu i nie daje o sobie znać. We wczesnym stadium diagnozuje się ją przypadkowo w czasie wykonywania rutynowych badań kontrolnych. O jej istnieniu właściciele zwierząt dowiadują się zwykle, gdy na oku kota pojawia się charakterystyczne zmętnienie. Wówczas gałka oczna przestaje być krystaliczna i transparentna. Często powtarzanym mitem o zaćmie jest opinia, że schorzenie to dotyka jedynie starsze osobniki. To oczywiście nieprawda. Zaćma dotyka nawet szczeniaki. Ponadto podatne na nią są niektóre rasy.

Leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki. Operacja ma większe szanse na powodzenie, jeśli choroba zostanie wykryta wcześnie. Niestety, fakoemulsyfikacja jest obarczona ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych.

Urazy mechaniczne

Koty to zwierzęta aktywne. Bardzo często wyruszają na samodzielne wyprawy, w trakcie których mogą niestety nabawić się różnych urazów. Tyczy się to również uszkodzeń mechanicznych oka. Sytuacje, kiedy to kot wraca z ciałem obcym pod powieką lub raną w okolicach narządu wzroku zadaną przez innego osobnika, nie należą do rzadkości. W takich przypadkach ważne jest zachowanie spokoju i dokonanie wstępnych oględzin. Jeśli uraz mechaniczny nie jest duży, wokół oka nie widać poszarpanych ran czy przekrwień, a pod powieką nie znajduje się żaden duży obiekt, możliwe, że wystarczy przemyć oko letnią, wcześniej zagotowaną wodą (najlepiej przy pomocy sterylnego gazika). Aby kot nie miał możliwości drapać się po pyszczku i tym samym by nie pogłębił problemu, można założyć mu specjalny kołnierz. Jeśli jednak zabieg oczyszczenia rany nie pomógł i kot wyraźnie daje nam sygnały o tym, że cierpi, bądź uraz od razu wydaje się groźny, należy czym prędzej udać się po pomoc do weterynarza.

Wrzody rogówki

Wymieniając najczęstsze choroby oczu u kotów, warto wspomnieć o owrzodzeniach rogówki. To poważne schorzenie polegające na pojawieniu się otwartych owrzodzeń na powierzchni narządu wzroku. Mogą one doprowadzić do zmętnienia zaatakowanej części oka. Leczenie polega na wygojeniu ran i oddawaniu antybiotyków. Jeśli wrzody są głęboko zakorzenione w oku, konieczne może być przeprowadzenie operacji. Schorzenie łatwo dostrzec, szczególnie, że jest ono uciążliwe dla kota. Chore zwierzę pociera się pyszczkiem o meble lub ściany, drapie się i często mruży oczy.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Eyevet – Okulista dla kota

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.