Pierwsza kąpiel dziecka

Młodzi rodzice najczęściej mają wiele obaw przed wykąpaniem swojego maluszka po raz pierwszy. Nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Boją się, że wyrządzą dziecku krzywdę. Nie ma jednak powodu do martwienia się. Wystarczy zadbać o dobre przygotowanie, trochę cierpliwości i wszystko przebiegnie pomyślnie. Kąpiel dziecka nie musi być stresująca.

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą kąpiel noworodka?

Noworodka kąpie się już w szpitalu w celu oczyszczenia ciała z mazi płodowej. Oczywiście rodzic może zdecydować o tym, czy zrobi to sam dopiero w domu. Jeśli jednak położna zajęła się umyciem dziecka, to z następną kąpielą można się wstrzymać przez trzy następne doby. Najlepiej będzie myć dziecko wieczorem, o tej samej godzinie. Stała pora ułatwi przyzwyczajenie dziecka do tego, że po kąpieli przychodzi czas na sen. Z jej częstotliwością nie należy przesadzać. Maluszek nie musi być codziennie kąpany. Oczywiście jeśli nie występują żadne problemy skórne i dziecko lubi kontakt z wodą, to można śmiało zapewnić mu komplet każdego dnia.

Niektóre części ciała wymagają nawet parokrotnego oczyszczania w ciągu doby. Za każdym razem po zmianie pieluszki powinno się umyć pupę dziecka. Okolice ust i szyja także powinny zostać przetarte wilgotnym wacikiem. Niezwykle pomocne są także chusteczki nawilżane przeznaczone dla najmłodszych. Nie trzeba kąpać dziecka całego, ale codziennie należy przynajmniej myć myjką jego fałdki. Bawełniane płatki kosmetyczne rewelacyjne nadają się do przemywania twarzy, szyi i oczu.

O czym należy pamiętać podczas mycia małego dziecka?

Wanna do mycia dziecka powinna być stabilna, najlepiej wyłożyć dno matą antypoślizgową lub ręcznikiem. Obecnie wielu rodziców decyduje się na wiaderko do kąpieli. Ułatwia ono umycie dziecka. Warto wiedzieć, że to właśnie we wiaderku dziecko może przyjmować komfortową i dobrze znaną mu pozycję, którą miało w łonie matki. Zapewnia to poczucie bezpieczeństwa. Dziecko automatycznie się uspokaja, odczuwa ukojenie. Znaczenie ma również głębokość wody. Najlepiej, aby sięgała do bioder maluszka. Podczas mycia dziecka należy trzymać pod jego głową przegub swojej lewej dłoni i podpierać jego plecy. Do przemywania ciała świetnie sprawdzi się myjka, to samo dotyczy ust. Należy oczywiście robić to delikatnie. Powinniśmy wybrać również odpowiednie płyny do kąpieli dla dziecka.

Jeśli noworodek lubi spędzać czas w wodzie, to warto dać mu się trochę popluskać w niej. Kąpiel dziecka należy rozpocząć od oczyszczenia głowy, potem przechodzi się niżej, czyli na szyję, ręce, klatkę piersiową, plecy, brzuch i nogi. Po wyciągnięciu dziecka z wanienki trzeba owinąć ręcznikiem i delikatnie osuszyć jego skórę. Bardzo istotne jest to, aby fałdki były suche. Nie można też zapomnieć o pielęgnacji po kąpieli. Skóra wymaga nawilżenia. Świetnie sprawdzi się niewielka ilość oliwki. Wystarczy delikatnie smarować ją skórę dziecka. Do mycia maluszka można używać emolientów, kojących żeli o pH przyjaznym dla skóry.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.