Wynajęcie kontenera na odpady to legalny, bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się gruzu, starych mebli i śmieci pozostałych po pracach budowlanych i remontowych. Czy postawienie pojemnika tego rodzaju wymaga stosownego pozwolenia? Kiedy można postawić kontener bez dokumentu? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Kiedy można postawić kontener bez pozwolenia?
Właściciel posesji prywatnej, czyli wolnostojącego domu, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na postawienie kontenera na odpady na swojej posesji. Zamawiając jednak stosowny pojemnik oraz wywóz śmieci na Mokotowie czy w dowolnej innej dzielnicy Warszawy, musi znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Pojemnik musi stać w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp, a także by jak najmniej przeszkadzał w poruszaniu się po posesji.
Uzyskania urzędowego pozwolenia nie wymaga też zamówienie zbiornika na odpady przez rodzinę mieszkającą w lokalu w domu wielorodzinnym. W takim przypadku konieczna jest natomiast zgoda właściciela gruntu, na którym stanie ów kontener. Jeśli kontener jest zamawiany przez mieszkańców osiedla i ma stanąć na parkingu wewnętrznym albo podwórzu osiedlowym, wystarczy zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zresztą często wspólnota sama zamawia kontener na prośbę mieszkańców.
Podobnie jak w przypadku zamawiania pojemnika na posesji domu jednorodzinnego, również i na terenie osiedla obowiązuje wymóg takiego ustawienia kosza, aby nie przeszkadzał on w ruchu kołowym ani pieszym, a zwłaszcza nie zastawiał drogi przeciwpożarowej ani dojazdowej. To oznacza, że zarówno piesi chodzący po chodniku, jak i pojazdy osobowe, policyjne, pogotowia ratunkowego, dostawcze, komunalne i innego rodzaju muszą mieć możliwość swobodnego przejazdu, a także dostęp np. do śmietnika, parkingu czy garażu. W powyższych sytuacjach nie stosuje się natomiast żadnych opłat względem wspólnoty czy właściciela terenu za samo postawienie kontenera.
Kiedy postawienie pojemnika na odpady wymaga zezwolenia?
Istnieją natomiast przypadki, gdy postawienie kontenera na gruz i odpady budowlane wymaga zezwolenia. Dotyczą one sytuacji, w których ustawienie pojemnika wiąże się z zajęciem pasa jezdni na drodze publicznej, trawnika lub innej zieleni oddzielającej chodnik od jezdni albo części publicznego chodnika.
Postawienie pojemnika i wywóz śmieci w Piasecznie przez wyspecjalizowaną firmę Byś może być przeprowadzony nawet w dniu złożenia zamówienia, ale na pozwolenie z urzędu trzeba czasami poczekać kilka dni. Dlatego warto wystąpić do właściwego wydziału w urzędzie miasta o pozwolenie możliwie jak najszybciej, najlepiej na kilka dni przed planowanym postawieniem kontenera.
Postawienie pojemnika na odpady bez niezbędnego dokumentu może skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości nawet dziesięciokrotnie wyższej niż opłata za uzyskanie pozwolenia. Grzywnę tę może nałożyć nie tylko odpowiedni urząd, ale też strażnik miejski lub policjant, jeśli podczas kontroli nie otrzymają oni do wglądu stosownego pozwolenia.