Montaż systemów rynnowych realizowany jest na dwa sposoby. Proces ten może odbywać się z wykorzystaniem łączników lub… bez nich. Owszem, rynny z łącznikami są popularniejsze i często wybierane ze względu na przyzwyczajenie instalatorów, aczkolwiek z systemem pozbawionym łączeń (bezłącznikowym) również warto się zapoznać.
Rynny bez łączeń = rynny bez problemów
Systemy rynnowe z łączeniami składają się z półokrągłych rynien, stabilizujących je łączników, a także z okrągłych rur spustowych. Niestety, system ten jest sam w sobie dość skomplikowany i kosztowny. Składa się on tak naprawdę z wielu elementów, których obecność zwiększa ciężar zestawu i prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności. Rynny bez łączeń, są znacznie prostsze w montażu. Ich konstrukcja jest lżejsza i ciekawsza pod względem aranżacyjnym. Mało tego! Ich montaż odbywa się sprawniej, gdyż rolę łączników zajmują powierzchnie klejone.
Wzmacnianie rynien bez łączników
Krytycy systemów bezłącznikowych często argumentują, że rozwiązania te są mało stabilne. Fakt, brak łączników sprawia, że obciążona rynna może być bardziej podatna na odkształcenia, a w konsekwencji — na powstanie nieszczelności. Dlatego bezłącznikowe instalacje rynnowe są często stabilizowane za pomocą specjalnych haków. Ich montaż jest dość łatwy ze względu na symetryczny przekrój rynny. Warto też zauważyć, że z poziomu gruntu haki są raczej niewidoczne, w związku z czym nie wpływają one na design całego systemu.
Rynny bezłącznikowe i nowoczesne budownictwo
Jedna z największych zalet rynnowych systemów bezłącznikowych jest ich ciekawy sposób aranżacji. Systemy te prezentują się bardzo estetycznie, gdyż nie skupiają na sobie uwagi widza. Ich minimalistyczna, lekka konstrukcja świetnie prezentuje się np. w połączeniu z dachami płaskimi. Rynny bez łączników są też świetnym rozwiązaniem dla zadaszeń z dachówkami płaskimi.
Co wybrać, czyli zestawienie wad i zalet
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe „za i przeciw”, podjęcie decyzji o wyborze określonej metody montażu rynien powinno uwzględniać kilka faktów.
- Systemy pozbawione łączeń zapewniają większą szczelność, są lżejsze, łatwiejsze w montażu i tańsze. Zastosowany w ich przypadku klej ma silne właściwości wiążące, jest odporny na różnice temperatur, promieniowanie UV i rzecz jasna wilgoć.
- W systemach z łącznikami wymiana poszczególnych elementów układu rynien jest znacznie łatwiejsza. Trzeba jednak pamiętać, że takie systemy charakteryzują się mniejszą żywotnością. Klej jest substancją, która znacznie skuteczniej uszczelnia połączenia między rynnami.
- Duża odporność na obciążenia to kolejna zaleta systemów bezłącznikowych. Cecha ta dotyczy zwłaszcza okresu zimowego, kiedy to woda w rynnach może zamarzać, a one same obciążone są np. soplami lodu.
Reasumując, systemy bezłącznikowe mają wiele zalet. Dlatego warto odkrywać ich potencjał, odchodząc tym samym od niedoskonałych, choć popularniejszych rozwiązań.