Na czym polegają systemy naturalnej wentylacji w budynkach?

Wentylacja jest systemem montowanym nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w zakładach pracy – tj. w magazynach i obiektach publicznych. W dużym uproszczeniu jej celem jest wymienianie powietrza wewnątrz budynku, co ma prowadzić nie tylko do większego komfortu przebywających wewnątrz osób, ale także do lepszej ochrony i wyższego bezpieczeństwa podczas ulatniania się dymu czy ognia. Wśród systemów i nowoczesnych technologii związanych z systemami wentylacji niezwykle popularna jest tzw. wentylacja naturalna, nazywana także „grawitacyjną”. Na czym ona polega?

Jak działa wentylacja naturalna?

System naturalnej wentylacji bazuje na prostocie – tj. nie wymaga złożonych mechanizmów i wielopoziomowych podsystemów. Jak sama nazwa wskazuje – działa na naturalnej wymianie powietrza o różnej temperaturze (temperatura wewnętrzna vs. zewnętrzna). Podstawą sprawnej i efektywnej cyrkulacji są przewody wentylacyjne i okna z tzw. nawiewnikami.

Mechanizm działania

Powietrze cieplejsze i o mniejszej gęstości unosi się do góry, a następnie zostaje odprowadzone na zewnątrz. W ten sposób nie kumuluje się wewnątrz, co mogłoby przyczynić się do uszkodzenia elewacji (zwłaszcza w skrajnych warunkach – np. podczas pożaru). Cały mechanizm odbywa się z wykorzystaniem naturalnej siły wyporu, która umożliwia odprowadzanie powietrza przez pionowe przewody, które zwykle montuje się w kominach.

Siła podciśnienia uzależniona jest m.in. od długości przewodów kominowych, a także od różnicy w temperaturze powietrza zewnętrznego vs. wewnętrznego. Biorąc pod uwagę te zmienne – niezwykle ważne jest, aby skorzystać z pomocy i wsparcia doświadczonej firmy, która doradzi i zamontuje odpowiedni system.

Jakie zalety ma naturalna wentylacja?

Naturalna wentylacja cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne korzyści. Najczęściej mowa tu o:

  • Uniwersalności systemu –rozwiązanie to nie wymaga dużej przestrzeni i można je zastosować w niemalże każdym projekcie,
  • Niskich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych,
  • Cichym i bezproblemowym działaniu,
  • Ekologiczności – związku z tym, że system bazuje naturze nie wpływa negatywnie na środowisko,
  • Braku zasilania, dzięki czemu cały system jest tani i… nadal w pełni automatyczny.

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Czy wiesz, że człowiek tylko w ciągu 1 godziny jest w stanie wydzielić nawet… 20 litrów dwutlenku węgla?

Oprócz CO2 we wnętrzu ulatnia się także szereg zapachów i substancji – np. toksyny, opary z obiadu, środki czystości. Wszystko to wpływa na jakość i stan powietrza, które jest niezbędna do życia i doskonałego samopoczucia.

Każdy nas wymaga sprawnej wentylacji i doskonałej cyrkulacji powietrza, która zapobiega apatii, bólom głowy, alergiom skórnym, a także złemu samopoczuciu i spadkom koncentracji. Naturalna wentylacja usuwa alergeny, unoszące się drobnoustroje i dwutlenek węgla, dzięki czemu mieszkańcy czują się dużo lepiej, a budynek z łatwością utrzymuje doskonały stan techniczny. Nie wolno bowiem zapominać, że wentylacja to również niezbędny krok do zachowania bezpieczeństwa – zarówno podczas pożaru, jak i podczas unoszenia się dymu czy wydzielania szkodliwego gazu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.