Hydroizolacja fundamentów – co warto wiedzieć?

Hydroizolacja fundamentów to kluczowy etap podczas każdej budowy. Z jej pomocą można odpowiednio zabezpieczyć dom przed wodą i wilgocią, które mogą powodować poważne uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenie całej budowli. Chcesz ochronić budynek przed szkodliwym działaniem korozji, pleśni oraz grzybów? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać hydroizolację fundamentów!

Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest ważna?

Nadmierna wilgoć negatywnie wpływa na stan techniczny budynku. Podczas deszczu, woda nasyca glebę i wnika w powierzchnię, powodując uszkodzenia. Jeśli zacznie wsiąkać w ściany i stropy, może to doprowadzić do powstania grzybów, pleśni i innych problemów związanych z wilgocią. Hydroizolacja fundamentów chroni budynek przed tymi zagrożeniami, dlatego niezwykle ważne jest jej prawidłowe wykonanie. Najlepiej zaplanować ją już w trakcie budowy domu, ponieważ późniejsze poprawki wiążą się z wysokimi kosztami.

Izolacja fundamentów – jakich produktów użyć?

Istnieje kilka sposobów, aby przeprowadzić hydroizolacje fundamentów. Jednym z najpopularniejszych jest zastosowanie płynnych preparatów takich jak masa bitumiczna. To gotowe do użycia preparaty przeznaczone do wykonywania powłok impregnacyjnych, przeciwwilgociowych i przeciwwodnych typu lekkiego. Są to produkty bezpieczne w kontakcie z wełną mineralną i styropianem. Ich użycie pozwala na stworzenie na powierzchni mocnej i trwałej powłoki, która będzie chronić budynek przed wilgocią i substancjami agresywnymi zawartymi w glebie. Można je stosować na powierzchniach betonowych, ceramicznych, pokrytych papą, bitumem oraz blachą ocynkowaną.

Masy asfaltowo-kauczukowe – jak je stosować?

Podczas stosowania mas asfaltowo-kauczukowych takich jak DYSPERBIT od marki JURGA ważną rolę odgrywa staranne przygotowanie podłoża i dokładne wykonanie izolacji. Przed nałożeniem preparatu na powierzchnię, należy upewnić się, że jest czysta i równa. Wszelkie spękania, ubytki czy wystające fragmenty oraz zanieczyszczenia np. tłuszcze, smary czy oleje, mogą pogarszać wiązanie. Ostre krawędzie trzeba sfazować, wklęsłe naroża wyrównać zaprawą cementową, a na stykach powierzchni poziomych i pionowych użyć fasety. Wszystkie powierzchnie o nieregularnych kształtach, z ubytkami lub wypukłościami należy pokryć tynkiem cementowym przed gruntowaniem i hydroizolacją.

Po przygotowaniu podłoża możemy przejść do wykonywania hydroizolacji. Na początku dokładnie mieszamy dyspersję. Stosujemy produkt nierozcieńczony i nakładamy minimum dwie warstwy prostopadle do siebie. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy kilka godzin, a następnie nakładamy kolejną. Ostatnią warstwę aplikuje się zgodnie z kierunkiem spływu wody. Dysperbit nanosimy za pomocą pędzla, szczotki lub wałka. Możliwe jest także nakładanie natryskowe. W przypadku gruntowania chłonnych podłoży mineralnych trzeba dodatkowo rozcieńczyć środek z wodą w stosunku od 1:1 do 1:3 w zależności od nasiąkliwości.

Hydroizolacja wykonana w sposób profesjonalny i solidny ochroni fundamenty przed wodą i wilgocią na wiele lat. Jest gwarancją bezpieczeństwa oraz komfortu, bez obaw o zagrożenia, jakie może spowodować zawilgocenie i związane z nim problemy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.