Niepokojące objawy lub zmiany zachowania u kota mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na jakie symptomy zwracać szczególną uwagę i kiedy nie można zwlekać z wizytą u weterynarza.
Oznaki choroby u kota — na co zwracać uwagę?
Koty są narażone na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Niestety nie zawsze dają one wyraźne objawy, które skłaniają właściciela do szybkiej do konsultacji z weterynarzem. Jeśli szukasz takiego specjalisty na Podkarpaciu, warto zajrzeć na stronę gabinetu Przychodnia Weterynaryjna Zalesie, który znajdziesz pod adresem: ul. Ignacego Łukasiewicza 2, 35-604 Rzeszów, tel: 17 858 58 55.
Aby zorientować się, że z kotem dzieje się coś niepokojącego, niekiedy trzeba dokładnie obserwować jego zachowanie. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na wszelkie odstępstwa od normy, np. zmiany apetytu, nietypową senność, czy wręcz przeciwnie — nagłe pobudzenie i agresję. Sprawdź, jakie objawy u kota wskazują na konieczność zgłoszenia się do weterynarza.
Zmiany w zachowaniu i aktywności — główny sygnał problemów u kota
Wskazówkami, że ze zdrowiem kota nie jest dobrze, mogą być np. apatia, brak energii lub nagłe wycofanie społeczne. Niepokój opiekunów powinny również wzbudzić pojawiające się u kota:
- drażliwość,
- nadpobudliwość,
- agresja,
- lęk.
Chodzi głównie o takie zachowania, które wcześniej nie występowały. Jeśli energiczne zwierzę nagle przesypia cały dzień, a towarzyski dotąd kot ukrywa się przed opiekunami, może się z nim dziać coś niepokojącego. W takiej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty w celu wykonania diagnostyki.
Niepokojące objawy u kota — 7 symptomów, których nie można lekceważyć.
Oprócz zmiany zachowania i codziennych zwyczajów zwierzęcia, niepokojące mogą być również inne objawy. Sprawdź, kiedy wizyta u weterynarza jest wskazana.
Problemy z oddychaniem: Chodzi o wszelkie trudności w oddychaniu, w tym przyspieszony lub głośny oddech, dyszenie lub świszczenie. Mogą one oznaczać poważne problemy. Wizyta lekarska jest niezbędna.
Problemy związane z jedzeniem i piciem: Niepokojąca może być całkowita utrata apetytu przez ponad 24 godziny, nadmierne pragnienie lub całkowity brak zainteresowania wodą. Warto także zwrócić uwagę, czy nie wystąpiły wymioty lub biegunka, trwające dłużej niż jeden dzień.
Problemy z oddawaniem moczu i/lub kału: Brak oddawania moczu lub kału przez ponad dobę to sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć. Wizyta u specjalisty jest także niezbędna, jeśli można zaobserwować u kota próby oddawania moczu bez rezultatów (może to wskazywać na niedrożność dróg moczowych). O chorobie może także świadczyć krew w moczu lub kale.
Objawy bólu: Jeśli kot odczuwa dolegliwości bólowe, może je manifestować poprzez miauczenie lub skomlenie przy dotyku. Na ból wskazuje także nienaturalna postawa ciała, np. kulenie się lub sztywność. Zawsze należy także zwracać uwagę na opuchliznę, wszelkie guzy i rany, które się nie goją.
Zmiany w wyglądzie: Najczęściej nie pojawiają się nagle, jednak zaniepokoić opiekunów powinny przede wszystkim:
- nagła utrata masy ciała,
- matowa sierść,
- nadmierne wypadanie włosów.
- żółte, blade lub sine dziąsła.
Warto także skonsultować z weterynarzem wszelkie inne zmiany w wyglądzie kota.
Oznaki zatrucia: Do objawów zatrucia mogą należeć:
- ślinienie się,
- wymioty,
- drżenie mięśni,
- nietypowy zapach z pyska.
Jeśli podejrzewasz kontakt kota z potencjalnie toksycznymi substancjami (np. rośliny doniczkowe, chemikalia), jak najszybciej zgłoś się po pomoc.
Problemy psychiczne: Problemy natury psychicznej bardzo często wynikają u kotów z poczucia osamotnienia. Jeśli przez wiele godzin w ciągu dnia jesteś poza domem, kot może odczuwać silny stres, a ten niekiedy prowadzi nawet do depresji.
Może się ona manifestować miauczeniem bez powodu, agresją, utratą apetytu, a nawet nadmiernym zajmowaniem się pielęgnacją. Zestresowane koty często miewają również biegunki.
Nie lekceważ objawów choroby u kota!
Jeśli zauważysz u kota jakiekolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Wczesna reakcja niekiedy może nawet uratować życie Twojego pupila. W przypadku nagłych sytuacji, takich jak problemy z oddychaniem czy drgawki, skontaktuj się z weterynarzem lub pogotowiem weterynaryjnym natychmiast.