Przebywanie bliskiej osoby w więzieniu jest trudnym doświadczeniem, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy ograniczony kontakt z rodziną jest bardziej odczuwalny. Jeżeli chcesz wysłać paczkę lub pieniądze do osoby osadzonej, ważne jest, aby znać obowiązujące zasady. W artykule przedstawiamy, jak przygotować i dostarczyć paczkę oraz jak przesłać pieniądze do więzienia. Po złożeniu zamówienia wystarczy oczekiwać otrzymania paczki.
Paczka do więzienia? Jak wysłać?
Od 1 lipca 2015 r., zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego, nie można już przekazywać paczek osadzonym za pośrednictwem Poczty Polskiej ani firm kurierskich. Nie jest także możliwe osobiste dostarczenie paczki do jednostki penitencjarnej. Jak zatem obecnie wygląda ta kwestia?
Zakład karny rozróżnia dwa rodzaje paczek, które mogą zostać przekazane więźniowi:
- Paczka żywnościowa
- Paczka higieniczna (techniczna)
Jak przygotować paczkę żywnościową?
Paczki żywnościowe muszą być przygotowywane i dostarczane przez zakład karny. Bliscy osadzonego nie mogą samodzielnie pakować produktów. Zamówienie na paczkę żywnościową może złożyć osadzony lub osoba dla niego najbliższa, korzystając z listy dostępnych produktów w kantynie zakładu karnego.
Paczki higieniczne mogą być kompletowane i pakowane przez bliskich osadzonych. Mogą one dostarczyć je osobiście lub wysłać pocztą do zakładu karnego. Ważne jest, aby zawartość paczki spełniała obowiązujące zasady, ponieważ w przeciwnym razie może zostać odesłana lub zniszczona.
Zamów potrzebne artykuły żywnościowe
Aby wysłać e-paczkę https://www.epaczkidopaczki.pl/, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Wybierz jednostkę, w której przebywa osadzony.
- Wejdź na stronę z listą dostępnych produktów (lista różni się w zależności od aresztu i zakładu karnego).
- Dodaj wybrane produkty do zamówienia.
- Podaj niezbędne dane do realizacji zamówienia.
- Sprawdź poprawność danych w podsumowaniu.
- Złóż zamówienie.
Przekazywanie środków pieniężnych
Osadzony nie otrzymuje gotówki do ręki. Wpłacone środki https://wypiska.pl są zapisywane na jego wirtualnym koncie. Podczas zakupów w kantynie kwota za zakupy jest automatycznie odliczana z konta osadzonego.
Osadzony nie jest informowany o wpływie środków tego samego dnia, kiedy zostały zaksięgowane na koncie jednostki penitencjarnej. Terminy informowania osadzonych mogą się różnić w zależności od wewnętrznych zasad jednostki. Najczęściej informacja o przelewie jest przekazywana w dniu, w którym osadzeni mogą robić zakupy w kantynie, co może odbywać się na przykład w poniedziałki i czwartki lub w określone dni miesiąca.
Dlatego warto być cierpliwym – jeśli wyślesz pieniądze w środę, a podczas widzenia w sobotę osadzony powie, że ich nie otrzymał, może to wynikać z harmonogramu informowania o przelewach.
Żelazna kasa
Podczas przesyłania środków należy pamiętać o „żelaznej kasie”. Z każdej wpłaty dla osadzonego część pieniędzy jest odkładana na specjalne konto, które gromadzi środki do momentu opuszczenia zakładu karnego. Dzięki temu osadzony ma pewne środki finansowe do dyspozycji po wyjściu na wolność.
Zasady dotyczące żelaznej kasy są następujące:
- Dla aresztu śledczego: do około 2.121 zł
- Dla zakładu karnego: do około 4.242 zł
Po osiągnięciu tych kwot, z kolejnych wpłat nie są już dokonywane potrącenia. W przypadku zajęć komorniczych kwota wolna od potrąceń wynosi około 848 zł.
Zakład karny przekazuje do żelaznej kasy 50% każdej wpłaty, ale nie więcej niż około 340 zł. Dlatego warto wysyłać większe kwoty, aby osadzony miał więcej środków do dyspozycji.
Wysyłanie paczek i pieniędzy do więzienia jest obecnie możliwe, choć wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. Paczki żywnościowe muszą być zamawiane przez zakład karny, podczas gdy paczki higieniczne można kompletować i wysyłać samodzielnie. Przesyłanie środków pieniężnych odbywa się na wirtualne konto osadzonego, a część wpłat jest odkładana na tzw. żelazną kasę. Pamiętanie o tych zasadach zapewni, że paczki i środki pieniężne dotrą do osadzonych bez problemów.