Długotrwała eksploatacja naszego samochodu powoduje powstawanie w nim tak zwanego nagaru czyli twardego nalotu, który osadza się na ścianach komory spalania a także na świecach zapłonowych. Najczęściej problem ten zauważany jest w samochodach wyposażonych w silniki z bezpośrednim wtryskiem do komory spalania. W takich pojazdach paliwo nie obmywa ścianek zaworów ssących, przez co zbiera się na nich więcej nagaru. Odkłada się on także w kolektorze ssącym, pierścieniach tłokowych a także na turbosprężarce. Jego pojawienie się sprzyja możliwości wystąpienia samozapłonu a w rezultacie awarii pojazdu. Osad ten jest wynikiem gromadzenia się niedopalonych cząsteczek paliwa oraz oleju. Powinien być usuwany dość często podczas kontrolnych serwisów, gdyż usunięcie grubej jego warstwy jest bardzo kosztowne. Warto zadbać o regularne przeglądy naszego auta i zastosowanie nowoczesnej metody, która jest w stu procentach skuteczna w przypadku usuwania nalotu.
Na czym polega wodorowanie silników?
Metoda usuwania nagaru poprzez wodorowanie silnika jest stosunkowo nowa, lecz zdążyła się już szeroko rozpowszechnić w Europie. Dla nas Polaków jest to nadal novum i wiele osób podchodzi sceptycznie do tej metody – jednak niesłusznie. Nadal pokutuje u nas myślenie, że do czyszczenia silnika potrzebna jest jego niemal całkowita rozbiórka lub też rozwiązanie mniej skuteczne, czyli zastosowanie płukanki – chemicznej mieszaniny czyszczącej. Jednakże innowacyjna metoda wodorowania jest całkowicie bezinwazyjnym sposobem usunięcia zanieczyszczeń z silnika, nie wymagający, wyjmowania go spod maski samochodu, rozbierania go ani demontowania głowicy. Wodorowanie silników polega na wprowadzeniu do obiegu mieszaniny gazów, dzięki którym temperatura spalin zostaje nieco podniesiona. W ten sposób osad zostaje poddany tzw. procesowi pyrolizy, dzięki któremu nie osadza się lecz w formie gazowej, lecz zostaje wydalony wraz razem ze spalinami przez układ wylotowy samochodu.
Jaki jest koszt i korzyści wynikające z wodorowania silnika?
Niezaprzeczalną zaletą takiej metody oczyszczania silnika z osadu jest odzyskanie przez niego dawnej mocy oraz łatwiejsze wchodzenie na obroty. kierowcy zauważają po przeprowadzonym serwisie, iż ich pojazd zyskał na dynamice, gdyż silnik powrócił do swych nominalnych parametrów. Dodatkowym plusem wodorowania silnika jest to, iż działa on dużo siszej oraz znacznie płynniej. Zabieg może też wpłynąć na ilość zużywanego przez samochód paliwa. Dzięki wodorowaniu poprawia się skład spalin – są one oczyszczone z zalegających pokładów niespalonego paliwa i oleju. Zaleca się, by pierwsze wodorowanie wykonać przy przebiegu około 50000 km. Regularne czyszczenie silnika tą metodą wpływa doskonale na jego długowieczność i zdecydowanie poprawia jakość jazdy Koszt takiej usługi wynosi około 300 zł, niezależnie czy jest to silnik na benzynę czy też diesel. Dodać należy również iż metoda jest bardzo szybka i cały proces wodorowania trwa nie dłużej niż 2 godziny.