Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych jest leczenie kanałowe. Endodoncja jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Obecnie przeprowadzane zabiegi są praktycznie bezbolesne, a w ich trakcie wykorzystuje się zaawansowane narzędzia, m.in. mikroskop. Kiedy pojawia się konieczność leczenia kanałowego?
Najważniejsze informacje na temat zabiegu
Dział jakim jest endodoncja koncentruje się przede wszystkim wokół schorzeń miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe jest podejmowane w kilku różnych przypadkach, gdy stopień zaawansowania jest już na tyle duży, iż nie da się wyleczyć zęba innymi sposobami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zapalenie miazgi. Objawia się ono początkowym ćmieniem zęba, a później nadwrażliwością, m.in. na słodki smak i zimno. Niestety sporo pacjentów lekceważy objawy na tym etapie, co skutkuje koniecznością podjęcia leczenia endodontycznego. Kolejną przyczyną jest zgorzel miazgi. Jest to stan zapalny lub martwiczy, który wywołują bakterie beztlenowe. Brak leczenia prowadzi do zapalenia tkanki okołowierzchołkowej.
Leczenie kanałowe może okazać się konieczne również u osób z zaawansowaną próchnicą. Bardzo często wykonuje się je po wcześniejszym nieudanym leczeniu endodontycznym.
Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Rozwój dziedziny jaką jest endodoncja sprawił, że obecnie wykonuje się cały zabieg w trakcie jednej wizyty. Dzięki temu można szybko rozwiązać problem, bez konieczności poświęcania czasu na kolejne sesje w gabinecie. W nowoczesnych klinikach wykonuje się zdjęcie RTG, które pokazuje jak wyglądają kanały korzeniowe. Może ono również potwierdzać istnienie zmian okołowierzchołkowych. Kolejną kwestią jest wykorzystanie zaawansowanej optyki w postaci mikroskopu. Dzięki niemu stomatolog może łatwiej odnaleźć uszkodzenia oraz odgałęzienia nawet małych kanałów.
Zapraszamy: endodoncja Poznań