W każdym domu lub mieszkaniu warto od czasu do czasu odświeżyć wnętrza, przeprowadzając drobne lub gruntowne prace remontowe. Aby zmiana wystroju lub naprawa usterek w pokoju nie stały się źródłem stresu oraz nie obciążyły nadmiernie naszego budżetu, warto do kwestii remontu podejść z głową i działać według odpowiedniego planu. Od czego zacząć? Sprawdź, jak krok po kroku przejść przez wszystkie etapy remontu!
Remont pokoju – dobry plan to podstawa!
Pierwszą czynnością związaną z pracami remontowymi powinno być opracowanie szczegółowego planu działania, uwzględniającego m.in. zakres robót, rodzaj i ilość potrzebnych materiałów czy harmonogram czasowy poszczególnych etapów. Pozwoli to uniknąć chaosu, niepotrzebnego wydłużenia prac oraz dodatkowych kosztów. Remont pokoju tylko z pozoru może wydawać się banalnie prosty – błędy popełnione w trackie realizacji robót mogą znacznie obniżyć poziom satysfakcji z wykonanego przedsięwzięcia.
Jak odświeżyć pokój krok po kroku?
Bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiedniej kolejności wykonywania wszystkich prac. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której np. malowanie ścian wykonane będzie przed wymianą instalacji, co mogłoby skutkować zniszczeniem świeżo nałożonej powłoki. Od czego więc należy zacząć, a na czym skończyć prace remontowe w pokoju?
1. Prace rozbiórkowe i konstrukcyjne
Jeśli remont pokoju wymaga wyburzenia którejś ze ścian, należy zrobić to na samym początku. Po uprzątnięciu gruzu przychodzi czas na postawienie nowych ścianek działowych.
2. Wymiana lub naprawa podłogi w pokoju
Kolejny krok to montaż nowej posadzki lub renowacja starej podłogi. Ten drugi wariant warto rozważyć np. w sytuacji, gdy w pokoju znajduje się parkiet, który wystarczy odnowić, by stał się efektowną ozdobą wnętrza.
3. Remont i malowanie ścian
Na tym etapie należy uzupełnić ewentualne ubytki w ścianach oraz poprowadzić ewentualne instalacje, np. elektryczną lub światłowodową. Tak przygotowane ściany trzeba jeszcze zagruntować, a następnie wykonać prace malarskie.
4. Montaż oświetlenia
Jeśli malowanie ścian i sufitu masz już za sobą, możesz zamontować lampy oraz kinkiety. Jeśli to konieczne, podziel pokój na funkcjonalne strefy i zadbaj o odpowiednie oświetlenie każdej z nich.
5. Ustawianie mebli i dodatków
Ostatnim etapem remontu pokoju jest wstawienie do niego mebli, instalacja sprzętu RTV oraz dodanie dekoracji i ozdób, które nadadzą wnętrzu unikatowego charakteru. Tu liczy się przede wszystkim kreatywność, jednak warto zadbać, aby układ sprzętów w pomieszczeniu był także funkcjonalny!
Przejdź przez remont pokoju bezstresowo!
Często wystarczy jedynie malowanie ścian lub wymiana dekoracji, aby pokój zyskał zupełnie nowe oblicze. Tego rodzaju prace z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak planujesz generalny remont pokoju i chcesz uniknąć stresu związanego z poszczególnymi etapami robót, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług fachowców, których z pewnością znajdziesz w swojej najbliższej okolicy.