Keramzyt, znany również jako granulat ceramiczny, to wszechstronny materiał, którego lekkość, porowatość i trwałość sprawiają, że jest idealnym wyborem zarówno dla inżynierów budowlanych, jak i ogrodników. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnorodnym zastosowaniom keramzytu.
Czym jest keramzyt?
Keramzyt to materiał powstający z naturalnej gliny wypalonej w wysokiej temperaturze. Jest porowaty, lekki i wytrzymały. Materiał ten doskonale izoluje ciepło i dźwięk. Jest materiałem ekologicznym, a jego produkcja nie wymaga dużych nakładów energii. Na rynku dostępny jest w różnych frakcjach i kolorach, co pozwala na jego szerokie zastosowanie.
Keramzyt największe zastosowanie znajduje w budownictwie i ogrodnictwie. Na budowie stanowi surowiec do wytwarzania materiałów budowlanych o specyficznych właściwościach. W ogrodzie stosowany jest bezpośrednio do uprawy roślin w celu poprawy właściwości podłoża lub jako dekoracja.
Zarówno keramzyt budowlany, jak i ogrodniczy cechuje wytrzymałość pozwalająca na wielokrotny użytek, co czyni zakup tego surowca jeszcze bardziej ekologicznym. Przyjrzyjmy się teraz po kolei zastosowaniu granulatu ceramicznego na placu budowy, w ogrodzie oraz domowej uprawie kwiatów doniczkowych.
Keramzyt budowlany
W budownictwie keramzyt jest stosowany głównie jako materiał izolacyjny i konstrukcyjny. Za sprawą swoich wyjątkowych cech jest coraz chętniej stosowany przy budowie domów. Keramzyt budowlany to twarde kulki z zewnątrz, które w środku wypełnione są powietrzem. To nadaje im jednocześnie lekkości i wytrzymałości. Keramzyt wykorzystywany jest do tworzenia materiałów budowlanych lub jako granulat w formie podsypki i termoizolacji.
Z mieszanki betony i keramzytu wytwarza się:
- lekkie bloczki,
- pustaki ścienne i stropowe,
- kształtki,
- zaprawy ciepłochronne,
- systemy kominowe.
Keramzytowe bloczki i pustaki charakteryzują się niską wagą, wytrzymałością, a także bardzo dobrymi parametrami izolacji cieplnej i akustycznej. Dodatkowo keramzyt budowlany jest odporny na działanie czynników biologicznych, tj. grzyby, insekty i gryzonie. Keramzyt idealnie ochrania też przed szkodliwym wpływem cieków wodnych.
Wszystkie powyższe cechy keramzytu budowlanego sprawiają, że jest to materiał polecany do stosowania we współczesnym budownictwie, szczególnie mieszkaniowym i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla betonu. Warto wspomnieć, że niska waga materiału pozwala oszczędzić na zbrojeniu – im lżejsza konstrukcja, tym mniejsze obciążenie działające na ławy fundamentowe, a także na kosztach transportu materiałów budowlanych.
Zastosowanie keramzytu ogrodniczego
Keramzyt znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Jest on często wykorzystywany jako materiał do drenażu w doniczkach i rabatach, jako warstwa podłoża pod trawniki, a nawet jako dekoracyjny element w ogrodzie.
Jedną z wyjątkowych cech keramzytu ogrodowego jest jego chemiczna obojętność. To znaczy, że nie wchodzi on w żadne reakcje chemiczne z substancjami, które mogą znaleźć się w glebie, takimi jak nawozy czy kwasy humusowe. Wpływa to na bezpieczeństwo i wszechstronność użycia keramzytu w ogrodzie. Dodatkowo materiał ten nie wpływa na odczyn pH gleby. Można go stosować zarówno w uprawie roślin preferujących kwasowe, jak i zasadowe środowisko.
Keramzyt ogrodniczy nie pochłania składników odżywczych z nawozów, co minimalizuje ryzyko zasolenia gleby. Ponadto materiał ten jest odporny na procesy mikrobiologicznego rozkładu i zachowuje swoje właściwości przez długie lata, co umożliwia jego wielokrotne wykorzystanie.
Dodatkowo proces wypalania w wysokich temperaturach sprawia, że keramzyt jest odporny na pleśnie i grzyby, redukując w ten sposób ryzyko infekcji roślin. Keramzyt wykazuje odporność na mróz i ma zdolność akumulowania ciepła, co korzystnie wpływa na stabilność temperatury podłoża i systemu korzeniowego roślin.
Stosowanie keramzytu ogrodniczego polecane jest np. w celu rozluźnienia ciężkiej i zbitej gleby gliniastej. Wymieszanie jej wierzchniej warstwy z granulatem ceramicznym poprawia właściwości podłoża, tj. odprowadzanie wilgoci oraz odżywianie korzeni.
Jak stosować keramzyt do kwiatów?
Keramzyt jest doskonałym materiałem do wykonania warstwy drenażowej w doniczkach z roślinami domowymi. Wystarczy położyć warstwę keramzytu na dnie doniczki przed posadzeniem rośliny, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody. Dodatkowo można go wymieszać z ziemią, co poprawi przepuszczalność podłoża. Dzięki temu korzenie roślin są mniej narażone na gnicie, a same rośliny rosną zdrowo i bujnie.
W zależności od potrzeb można wybrać keramzyt o różnej granulacji. Do dużych donic najlepiej wybrać keramzyt o większych frakcjach, podczas gdy do mniejszych doniczek lepiej użyć drobniejszych granulek keramzytu.
Aby użyć keramzytu do kwiatów w doniczkach, należy najpierw upewnić się, że doniczka posiada drenażowe otwory na dnie, które pozwolą na odpływ nadmiarowej wody. Następnie wsypujemy na dno doniczki warstwę keramzytu, którą najlepiej jest, aby miała grubość równą około 1/4 objętości całej doniczki. Po umieszczeniu warstwy keramzytu dodajemy warstwę podłoża dostosowaną do potrzeb konkretnej rośliny, i dopiero wtedy przystępujemy do jej posadzenia. Keramzyt zapewni efektywny drenaż, co pomoże uniknąć problemów z nadmierną wilgocią i gnicie korzeni.