Domki holenderskie to współcześnie coraz bardziej doceniana alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Wpływają na to przede wszystkim wygoda i komfort użytkowania, mobilność, a także zdecydowanie niższe koszty, w porównaniu do zakupu niewielkiego mieszkania czy kawalerki. Wiele osób zastanawia się jednak z pewnością, czy lepszą inwestycją będzie nowy, czy też używany domek. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Nowy czy używany – jak podjąć właściwą decyzję?
Nowy czy używany domek holenderski – dokonanie wyboru w tym zakresie z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Oba rozwiązania mają bowiem swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, podejmując ostateczną decyzję. Sporym ułatwieniem powinien być fakt stale rosnącej popularności mobilnych domów. Jak bowiem wiadomo – popyt rodzi zwiększoną podaż, co w konsekwencji przekłada się na sporą ilość ofert, dostępną na współczesnym rynku.
Idealnym przykładem na potwierdzenie tych słów będzie firma Mobilne Domki NS – dysponująca największym placem z domkami holenderskimi na terenie południowej Polski. To właśnie tutaj – w jednym miejscu – można zapoznać się z szeroką gamą modeli, zarówno nowych, jak i używanych. Skorzystanie z takiej możliwości z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji, znacznie przyśpieszając cały proces.
Domki holenderskie Mobilne Domki NS: całoroczne nowe/używane,
ul. Limanowska 26,
33-395 Chełmiec,
Tel. 510 328 545
https://www.mobilnedomkins.pl/
Jakie zalety posiadają nowe domki holenderskie?
Decydując się na zakup nowego domku holenderskiego zyskujemy pewność, że wszystkie jego instalacje będą działać prawidłowo. Co więcej, komfort życia w nowoczesnej przestrzeni nie będzie tutaj odbiegać znacząco od tego, który znany jest mieszkańcom typowych kawalerek w budownictwie wielorodzinnym. Wśród innych atutów takiego rozwiązania wymienia się również:
- gwarancję, udzielaną w momencie zakupu,
- pełną sprawność wszystkich sprzętów, stanowiących wyposażenie domku,
- brak wtórnych wad konstrukcyjnych, u źródła których leży nadmierna wilgoć.
Co więcej, nowe modele nie wymagają również żadnych dodatkowych inwestycji. Wszystko to sprawia, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba inwestorów, zwłaszcza tych, którzy planują szybkie zamieszkanie w zakupionym domku.
Dlaczego używane domki cieszą się tak dużą popularnością?
Alternatywą dla nowych domków holenderskich są używane konstrukcje, których popularność sukcesywnie wzrasta, na co wpływają przede wszystkim zdecydowanie niższe koszty zakupu. O ile za nowy domek zapłacić trzeba od 50 do nawet 100 tys. zł, o tyle cena używanego modelu może być nawet kilkukrotnie niższa, choć z reguły będzie on wymagał doposażenia czy modernizacji.
Źródeł popularności używanych domków holenderskich można doszukiwać się również w ogromnej gamie modeli, dostępnej na współczesnym rynku. Taka różnorodność pozwala bowiem na pełne dopasowanie rozwiązania zarówno do własnych potrzeb i preferencji, jak i możliwości finansowych.
Jakie obawy rodzą używane domki holenderskie?
Zakup używanego domku holenderskiego wiąże się z reguły z pewnymi obawami. Dotyczą one głównie stanu technicznego konstrukcji, na który wpływać może postępująca korozja oraz wilgoć. Ostateczną decyzję utrudnia dodatkowo fakt naturalnego zużywania się poszczególnych elementów wyposażenia, co może rodzić konieczność dodatkowych inwestycji.
Warto podkreślić jednak, że domki w stylu holenderskim wytwarzane są z wytrzymałych materiałów, cechujących się wysokim poziomem odporności. Aby jednak ukryte mankamenty nie przysłoniły satysfakcji z dokonanego zakupu, warto – jeszcze przed podpisaniem umowy – dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom domku, sprawdzając tym samym jego stan i oceniając zakres niezbędnych modernizacji.
Co sprawdzić przed zakupem używanego domku?
Lista rzeczy do sprawdzenia przed zakupem używanego domu holenderskiego zamyka się w kilku najważniejszych punktach. Będzie to przede wszystkim:
- instalacja elektryczna, w tym głównie rodzaj gniazdek i kondycja kabli,
- izolacja oraz szczelność drzwi i okien, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup domku całorocznego,
- system grzewczy i klimatyzacja,
- instalacja sanitarna, czyli stan przyłączy zewnętrznych oraz szczelność rur,
- stan poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza.
Na szczególną uwagę będzie zasługiwała również sama konstrukcja domku. Widoczne ślady korozji i wilgoć, ubytki w ścianach czy kiepski stan dachu będą bowiem wyraźnymi sygnałami alarmowymi, skłaniającymi do ponownego rozważenia decyzji o zakupie wybranego modelu.