Budowa wymarzonego domu wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności oraz pozwoleń. Do tej grupy zaliczają się m.in. badania geotechniczne. Dzięki nim można ocenić nośność gruntu oraz jego inne parametry. Jest to jeden z początków etapów na drodze do budowy domu.
Po przeprowadzeniu badań gruntu można ustalić parametry konstrukcyjne budynku, a także dobrać odpowiednie fundamenty. Oprócz tego inwestor zyskuje wiedzę na temat głębokości wód gruntowych oraz przepuszczalności ziemi. Jak przeprowadza się takie badania?
Na czym polegają badania geotechniczne?
Ekspertyza jest wykonywana przez geotechnika lub geologa inżynierskiego. Powierzając takie zadanie warto się upewnić czy wybrana przez nas osoba posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę. Zasady dotyczące wykonywania dokumentacji i badań można znaleźć w prawie budowlanym oraz prawie geologicznym i górniczym. Badania geotechniczne polegają na wykonaniu odwiertów geologicznych. Na ich podstawie można określić z jakimi warunkami wodno-gruntowymi mamy do czynienia w miejscu inwestycji. Na tej podstawie tworzy się opinię geotechniczną. Musi ona zawierać część opisową oraz graficzną.
Na podstawie stworzonej opinii inwestor dowiaduje się jakie są zalecenia dotyczące fundamentów, jak zabezpieczyć inwestycję przed wodami gruntowymi oraz jak głębokie są wody gruntowe. Oprócz tego w opinii znajdują się informacje dotyczące wahania wód gruntowych oraz dotyczące poszczególnych warstw gruntu. Inwestor dowie się też jakie są zalecenia odnośnie wykonania odwodnień.
Dodatkowe informacje na temat badań geotechnicznych
Aby oszacować warunki gruntowe trzeba wykonać przynajmniej kilka odwiertów. Ich liczba, rozmieszczenie oraz głębokość muszą być dopasowane do projektowanego obiektu oraz warunków podłoża. Głębokość odwiertów zwiększa się w sytuacji, gdy budynek ma być wysoki, z podziemnym parkingiem lub bardzo ciężki.