Badanie wzroku – na czym polega i kiedy je przeprowadzić?

O wzrok należy dbać bez względu na to, czy na co dzień mamy z nim problemy, czy też widzimy całkiem dobrze. Standardem okresowych badań powinna być wizyta u specjalisty, który zweryfikuje wzrok i w razie potrzeby zaleci stosowanie soczewek lub wypisze receptę na okulary.

Jak często powinien badać nas okulista i na czym polega takie badanie wzroku? Poddębice i tamtejszy okulista wyjaśniają, jak zadbać o swoje zdrowie.

Kiedy potrzebujesz soczewek kontaktowych lub okularów?

W pewnym wieku elementem rutyny staje się fakt, że raz na jakiś czas odwiedzamy zespół poradni. Zdrowie jest przecież bezcenne, więc każdy stara się dbać o optymalną formę. Jednak żaden internista czy nawet cały zespół poradni nie będą w stanie sprawdzić naszego wzroku tak, jak zrobi to okulista. Dlatego wizyta u tego specjalisty powinna być także stały punktem w naszym zdrowotnym kalendarzu. Od czego jednak zacząć?

Na początek zacznijmy od sytuacji, w której pacjent nie miewa na co dzień problemów ze wzrokiem. Okulary zakłada wyłącznie w słoneczne dni, a noszenie soczewek jest mu zupełnie obce. Co ile zatem powinien stawić się na badania? Współczesny tryb życia mocno nadwyręża nasz wzrok. Wiele podróżujemy samochodami, co męczy oczy, a jeszcze częściej skupiamy wzrok na ekranach komputerów, tabletów czy smartfonów. To sprawia, że nawet osoby, które nie uskarżają się na złe zdrowie w zakresie wzroku, z czasem wymagają tego, aby zbadał ich okulista. W przypadku osób dorosłych zaleca się wizytę u lekarza okulisty raz na dwa lata. Warto wiedzieć, że pogorszenie wzroku nie następuje gwałtownie z dnia na dzień, a jest procesem powolnym, ale postępującym. Oznacza to, że dopiero po czasie zaczynamy dostrzegać problemy z odczytaniem czegoś z bliska bądź z daleka. Stąd tak ważne są okresowe badania, które pozwolą na dłużej zachować dobre zdrowie także w sferze optymalnego widzenia.

Zaburzenia widzenia – kiedy niezwłocznie umówić się do lekarza?

Osobną grupą osób, które powinien zbadać okulista są pacjenci, którzy dostrzegają problemy ze swoim wzrokiem. W ich przypadku najlepiej jest niezwłocznie zadbać o zdrowie, szukając placówki w pobliżu miejsca zamieszkania lub sprawdzić niedalekie większe miasto, gdzie możliwe będzie kompleksowe badanie wzroku. Poddębice co prawda nie należą do metropolii, ale nie brakuje tu specjalistów, którzy kompleksowo sprawdzą wzrok pacjentów.

Do najczęstszych symptomów, które wymagają badania wzroku zaliczyć można m.in.:

  • nagłe pogorszenie ostrości widzenia, np. przy intensywnym świetle czy gwałtownym ruchu głowy;
  • podwójne widzenie, charakterystyczne m.in. dla takich przypadłości jak zez;
  • częste mrużenie oczu, nie tylko pod słońce;
  • częste łzawienie (wyjątkiem są alergicy);
  • światłowstręt, który może być objawem niektórych chorób, ale też problemów ze wzrokiem;
  • zaczerwienienie gałek ocznych często bywa brane za zapalenie spojówek, tymczasem powodem może być także wada wzroku;
  • nawracające zapalenie spojówek;
  • ból oka i okolic skroni;
  • niepokojące zmiany w obrębie oczodołu;
  • częste bóle i zawroty głowy.

Na czym polega kompleksowe badanie wzroku?

Poddębice i inne ośrodki dysponują coraz nowocześniejszymi metodami badania wzorku pacjentów. Warto wiedzieć, że kompleksowa diagnoza trwa około 30 min i obejmuje takie badania jak:

  • badanie ostrości wzroku,
  • badanie pola widzenia,
  • badanie widzenia barw,
  • badanie przedniego i tylnego odcinka oka.

Dopiero przeprowadzenie tak szczegółowej diagnostyki umożliwia stwierdzenie źródła problemu, wady wzroku, co z kolei umożliwia chociażby dobór soczewek kontaktowych bądź okularów. Zadbaj o swoje zdrowie i badaj oczy regularnie.

[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarza.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.