W obliczu rozpadu małżeńskiego związku, stojąc na progu decyzji o złożeniu pozwu rozwodowego, niezmiernie istotne jest zrozumienie kompleksowej natury procesu sądowego oraz jego prawnych przesłanek. Rozwód, będący jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, wymaga nie tylko emocjonalnego przygotowania, ale i dogłębnej wiedzy o jego aspektach prawnych. Szczególnie istotne staje się to w przypadku, gdy rozważamy pozew o rozwód z orzekaniem o winie, który rzuca na małżonków dodatkowe wyzwanie udowodnienia przyczyn zerwania więzi małżeńskiej. Złożenie pozwu rozwodowego to nie tylko formalność. To proces, który wymaga dokładnego zrozumienia, jakie są przesłanki istnienia małżeństwa i jak sąd analizuje ich trwałe i zupełne ustanie, a więc rozpad więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Ponadto, decyzja o orzekaniu winy wprowadza dodatkową warstwę złożoności, gdyż wymaga od strony wnoszącej pozew dokładnego przedstawienia dowodów oraz argumentów, które wskażą na winę drugiego małżonka.
Czy każdy rozwód wymaga orzeczenia o winie?
Czy orzeczenie o winie jest obowiązkowym elementem orzeczenia wieńczącego sprawę rozwodową? Nie, jeżeli obie strony są zgodne co do tego, że w równym stopniu odpowiadają za rozkład pożycia małżeńskiego, chcą się dogadać i rozejść w zgodzie – rozwód bez orzekania o winie jest jak najbardziej możliwy i sąd chętnie na to przystanie. Zazwyczaj jednak, rozstania nie przebiegają w tak polubownej atmosferze i jedna ze stron domaga się wyraźnie ustalenie przewin drugiej. Orzeczenie o winie ma zresztą niebagatelne znaczenie i jego funkcja wykracza dalece poza danie satysfakcji strony skrzywdzonej na przykład zdradą.
Co daje orzeczenie o winie?
Poza poczuciem sprawiedliwości, orzeczenie o winie daje przede wszystkim możliwość ubiegania się o alimenty. Jeżeli w wyniku rozwodu pogorszy się w istotny sposób sytuacja materialna małżonka, który nie został uznany za winnego, strona ta może domagać się alimentów, które pozwolą jej pokryć koszty utrzymania. Jak wskazuje ustawodawca, mowa jest tu o usprawiedliwionych wydatkach, które były współmałżonek pokrywać będzie zobowiązany nawet do końca życia – chyba, że druga strona postanowi ponownie zawrzeć związek małżeński. Dlatego właśnie orzeczenie o winie bywa często tą kwestią w rozwodzie, o które strony walczą w najbardziej zażarty sposób.
Koszty rozwodu z orzeczeniem o winie
Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie? Sama opłata od pozwu to 600 złotych. Koszty postępowania sądowego są jednak zawsze zależne od stopnia skomplikowania sprawy – przede wszystkim od tego ile zapłacimy za reprezentację przez radcę prawnego lub adwokata. Orzeczenie o winie może pociągać za sobą także powołanie biegłych. Koszty takiego rozwodu to nawet kilka tysięcy złotych. Nie ma oczywiście obowiązku zatrudniania pełnomocnika, sprawy rozwodowe są jednak niejednokrotnie tak trudne i obarczone emocjami, że samodzielne reprezentowanie się może nie być najlepszym pomysłem.
Artykuł przygotowany we współpracy z tomaszwalczak.pl.
[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady prawnej.